Dişlere Zarar Veren 7 Alışkanlık


Dişlere Zarar Veren 7 Alışkanlık

Önemli dış görünüşlerimizden biri olan dişlerimizin sağlığı ve her zaman beyaz görünmesi insanlar açısından önemli bir faktördür. Ancak bazı alışkanlıklar dişlere ciddi anlamda zarar verebilmektedir. İşte dişlere zarar veren 7 alışkanlık.

Çok Fazla Şekerli ve Rafine Gıda Tüketmek

Hepimizin olmazsa olmazı tatlı alışkanlıkları maalesef dişlerimize birinci dereceden zarar vermektedir. Tatlı yedikten sonra gargara bile yapsanız bazı jet tarzı tatlılar diş aralarına sıkışır ve orada fark ettirmeden diş yapısı bozmaya sebep çıkarır. Bunun için her yemekten sonra diş fırçalamak bu sorunun önüne geçebilir. Ancak yemek aralarında yediğimiz her şekerli yiyecek; mesela şekerli sakızlar dişlerin görünmeyen kısımlarında çürümeye davetiye çıkarmaktadır.

Çay ve Kahve Gibi İçecekleri Fazla Alışkanlık Haline Getirmek

Gün içinde yemek yedikten sonra ağız bakımı yapılıyor olsa da yine gün içerisinde belli aralıklarla içilen çay ve kahve gibi içecekler, dişlerin yüzeylerinde birikimler oluşturmaktadır. Bu birikimlerin normal gargara veya yüzeysel olarak diş fırçalamakla geçmeyeceği için temizleme işlemi uzun ve her zaman tam olmamaktadır. Bu yüzden her zaman içten içe bir çürüme durumu söz konusu olabilir.

Sigara veya Tütün İçmek

Çay ve kahve başlığında söylemediğimiz bir nokta bu başlık ile aynıdır. Bu da dişlerin içilen çay kahvenin yanında sigara yardımı ile de renk değiştirmesidir. Bu bir görüntü bozukluğu olduğu gibi diş etlerinin de zarar görmesine, kanamasına ve gizli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Dişleri Gıcırdatmak

Bu genelde bir psikolojik sorundur. Hatta daha çok stresli kişilerde görülür. Diş sağlığını etkilediği gibi çene sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Asitli İçeceklerin Zararları

Dişlerin yüzeyini kaplayan bir mine tabakası bulunmaktadır. Asitli içeceklerin içerisinde bulunan aşırı miktar şeker ise bu minelerin kısa sürede aşınmasına neden olur. Bu yüzden olabildiğince şekersiz ve katkısız içecekleri alışkanlık edinmeliyiz.

Dişleri Görevine Uygunsuz Kullanmak

Dişler her ne kadar sert bir yapı olsa da gazoz kapağını açmak için kullanmak son derece yanlıştır. Görevi dışında kullanılan diş kısa sürede aşınma yapar.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çok önemsiz gibi gözükse de bu durum dişlerde aşınma yaptığı gibi şekil bozukluklarına da yol açabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.