Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Ne Kadar Doğum Parası Alınır? 2019


Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Ne Kadar Doğum Parası Alınır? 2019

Doğum parası nasıl alınır? Doğum parası alma şartları nelerdir? SSK doğum izni şartları nelerdir? SSK doğum parası alma şartları nelerdir? Doğum parası alma nasıl hesaplanır?

SSK’ya bağlı olan her kadın doğ parası alması hakkıdır. Bunun için anayasada İş Kanunu çerçevesinde 74. Madde uyarınca doğum yapacak kadınlar için yasal izin hakları belirtilmiştir. Buna göre uygun olanlar gerekli izin evrakları tamamladıktan sonra başvuru yapabilirler ve bu haktan faydalanabilirler.

SSK Doğum Parası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Emekli sandığına ya da SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik zamanlarında rapor ile birlikte izin kullanma haklarına sahiptirler. Buna göre belirlenen yasal süre normalde doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta iken bazı durumlarda bu limitler öncesi ve sonrası olmak üzere 10’ar hafta olabilmektedir.  Doğum parası alınması için öncelikle hekimden rapor alınması gerekmektedir.

  • Yasal olarak size tanınan, doğum öncesi 8 hafta ile doğum sonrası 8 haftalık izin içerisinde ödeme alırsınız. Yalnız bu süre kapsam içerisinde ayrıca işte çalışamazsınız.
  • Doğum parası almanız için kesinlikle doğum yapmış olmanız gerekmektedir. Yani anne adaylarının düşük yapması durumunda bu haktan faydalanamayacaklarını bilmeleri gerekmektedir.
  • Doğumun gerçekleştiği tarih öncesinde tanımlanan 1 yıllık süre içerisinde SSK’lı prim gün sayınızın en az 90 olması gerektiğidir.
  • Doğum izni için alacağınız raporun başlangıcında halen çalışmayı sürdürmüş olduğunuz iş yerinde işinizin devam ediyor olması gerekmektedir. Çünkü aksi hal geçerli olursa, yani raporu alacağınız tarih öncesinde herhangi bir gün işten çıkacak olursanız, SSK’nın size tanıdığı doğum parası hakkından faydalanamazsınız.

SSK Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası almayı ak eden anne adayları malum şartları yerine getirdikleri takdirde brüt kazancın 3’te 2’si olacak şekilde toplamda 112 günlük yardım alınabilecektir. 2019 yılında asgari ücret ile çalışanlar için analık para ödemesi yaklaşık olarak 6 bin TL civarlarında olacaktır.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yapan annelerde birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk içi 400, üçüncü ve daha sonrası için ise 600 liralık bir yardım yapılmaktadır. Ve bu yardım bir kereye mahsus olmaktadır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
1
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.