Dopamin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Salgılanır? Eksikliğinde Ne Olur?


Dopamin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Salgılanır? Eksikliğinde Ne Olur?

Dopamin nedir? Kişilerde psikolojik değişikliklerin altında yatan sebep bu mudur? Beyin faaliyetlerini nasıl etkiler? Şizofrenlik ve bipolar bozuklukların Dopamin ile ilgisi var mıdır? Depresyonun Dopamin ile ilgisi var mıdır? Dopamin eksikliğinde ne olur? Belirtileri nelerdir?

Dopamin Nedir?

İnsan vücudunda buluna kimyasal bir maddedir. Bu kimyasal madde beyindeki nöronlar arasındaki bir nevi elektriği sağlar. Yani kişinin hareket ve davranışlarında ve bunun kontrolünde önemli bir yere sahiptir. Kişilerin hem fiziksel hem de zihinsel olmak üzere sağlıklarının düzenlenmesinde ve pekişmesinde etkisi bulunur.

Dopaminin Kişide Sağladığı Etki Alanları

Dopaminin, hareket kabiliyeti, hafıza ve öğrenme yetisi, dikkat ve odaklanma süreçleri, heyecanı, stresi ve ruh haine etki eden tüm faktörleri bulunur. Bu faaliyetler arasında örneğin hareket kabiliyetinde eğer fazla salgılanırsa, kişilerde tik olarak ifade edebileceğimiz fazla hareket işlevleri meydana gelebilir. Hafıza ve öğrenme ile ilgili olarak, kişilerde en çok haz ve ödül beklentisi içerisine sokacak durum ve olayları akla çabuk getirerek yani sonuç odaklı çalışmayı, parçaları bir araya getirmeyi ve istenilen bilgiyi hemen hatırlayabilmeyi geliştirir. Dikkat ve odaklanma üzerinde ise yine kişinin yaptığı ve ya o an uğraştığı herhangi bir konuyla alakalı dikkat dağıtmadan hedefine odaklanabilmeyi artırır. Buna yine hafıza ve öğrenme yetisindeki nedenleri sayabiliriz.

Dopaminin, insan beyninde nöronlar arası etkileşimi güçlendirdiği için algıyı da aynı oranda etkiler. Algı ile kişilerin keyif aldığı noktaları daha iyi hatırlayabilmesine ve bunu tekrar yapabilmesine olanak tanır. Çünkü eylemlerimizden keyif almamızı sağlar.

Dopaminin Ruh Hali, Yaratıcılık ve Motivasyon Üzerine Etkisi

İnsanın zaman içerisinde bazı olaylardan keyif bazı olaylardan da nefret ettiğiniz görürüz. Ve bunların kişilerde bir açıklaması yoktur. İşte bu durum dopamin ile açıklanabilir. Motivasyon ile yaratıcılık bir noktada benzerlik taşır. Dopamin eksiliğinde motivasyon düşer, tersinde ise yükselir. Yaratıcılıkta da insanlarda bu düzey oldukça yüksektir ve problemlere çabuk çözüm önerisi sunabilirler.

Dopamin Eksikliğinde Nasıl Belirtiler Görülür?

  • Halüsinasyon görme
  • Gün boyu yorgun ve halsiz hissetme
  • Titreme
  • Denge kaybı
  • Öz farkındalık eksikliği
  • Endişe hali
  • İntihar düşüncesi
  • Kas krampları

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
2
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.