Döviz Neden Yükselir?


Döviz Neden Yükselir?

Ülkeler arası alışveriş yapılırken kullanılan döviz hangi etkenlere görü yükselir ya da alçalır? Döviz nedir? Dövizin bizi etkileyen konumu ile alakalı değeri belirleyen parametreler nelerdir? Ülkelerin ekonomik durumları dışında hangi etkenler dalgalanmayı artırır?

Dolar, Euro, sterlin gibi pek çok para birimine döviz deriz. Çünkü yabancı para birimlerinin tümüne bu ad verilir. İnsanlar yatırım yaparken altın kadar dövizde almaktadır. Ancak altın uzun vadeli kar getirirken döviz duruma göre daha kısa vadede kar getirebiliyor. Sadece yatırım değil, ticaret alanında da her zaman takip edilen ve göz önünde bulunması gereken bu durumda, işler nasıl şekil alıyor ve düşüp yükselme durumları neye göre şekilleniyor?

Kur ve Talep Dengeleri

Ekonomi piyasası her zaman hareketlidir. İnsanların devamlı işlem yapması talep edilmeyi artırır. Yani arz talep dengesindeki talep ne kadar artarsa kur da buna göre şekillenir. Yani herhangi bir ürün üzerinden örnek verecek olursak, ürünün ne kadar az bulunabilirliği varsa işte o kadar değerli olur. Ülke içinde bulunan bir döviz seviyesi vardır. Eğer ülkeden o dövizi çekerlerse az bulunacağından fiyatı artar. Bunu düşürmenin yollarından biri de turizm gibi dış turistlerin getirecekleri sıcak dövizlerdir. Ya da ihracat yaparak yurda dövizin girişini devam ettirmektir.

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler

Pek çok etken bu kuru etkileme üzerinde rol oynar. Bu etkenlerin en başında ekonomik politikalar yer alır. Üretim esaslı ve ihracat esaslı gelişim yapılıyorsa, buna göre yatırım yapılıyorsa iyi. Devamında siyasi istikrar gereklidir. Ülkenin dünya ile bağlantısı etkilidir FED kararları gibi. Dış ve iç ticaret önemlidir, paranın arz talep dengesini tutabilmek amaçlı. En önemli noktalardan biri de şüphesiz enflasyondur. Beraberinde gelebilecek faiz oranları da dahil.

Bir ülkede kur yükseliyor ve önüne geçilemiyorsa bunun adı paranın değer kaybetmesidir. Para değer kaybettiğinde faizlerin çok daha arttığı, ekonomik krizlerin kapıda olduğunun belirtisidir.

Sonuç olarak bir ülke içindeki genel belirsizlik ve istikrar sağlanamayan bir düzen döviz kurunu en başta sarsacak ve hem ekonomik hem de psikolojik çöküntülere yol açacak bir etkendir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.