Dünya Coğrafyası 100 Yıl İçerisinde Çok Değişecek


Dünya Coğrafyası 100 Yıl İçerisinde Çok Değişecek

Kanada Dağlarının Durumu adlı yapılan araştırmada, Yukon, Alberta ve British Columbia’daki buzulların 50 yıl içerisinde yüzde 80’inin eriyeceği yönünde.

Küresel ısınmanın son 10 yılda kendini hissettirir derecede göstermesi, aynı zamanda bilim insanlarını da ciddi şekilde harekete geçirdi. Alberta Üniversitesinden Ekoloji Uzmanı Prof. David Hik ve Prof. Zac Robinson’un önderliğinde Kanada Dağcılık Kulübü olarak ‘’Kanada Dağlarının Durumu’’ hakkında çalışma yürüttüler. Bu çalışmaya göre Yukon, British Columia ve Alberta eyaletlerinde bulunan buzulların yüzde 80’inin 50 sene içerisinde eriyeceği kanaatine vardılar. İklim değişikliğinin her geçen gün artması ile buzulların da erimesi senaryosunun gerçekleşmesi halinde su seviyelerinde oluşacak ciddi artışların ve çöllerin oluşmasına dikkat çektiler.

Buzulların Her Geçen Gün Erimesi Kuraklığı da Beraberinde Getiriyor

Prof. David Hik, küresel ısınmanın kaçınılmaz olduğu dünyada buzulların erimesi ile ilgili doğal yaşamın nasıl etkileneceğine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Hik’e göre buzulların geri çekilmesi suyun daha fazla yokuş aşağı akmasına neden olur. Ancak buz tabakalarının çekildiği her aşamada su o kadar az akar. Daha sonrasında da bu alan kurumaya başlar. Yukon’da Kluane Nehri ve ona benzer yerlerde büyük oranda toz bulunur. Katabatik adlı bir rüzgar oluşumu buzuldan çıkan kuvvetli rüzgarlardır. Ve bu rüzgarlar dere yataklarından çıktığında tozun daha yüksek dağılmasına neden olur. Bu tozun da yayılması çevredeki ekosistemi oluşturan ağaçlar ve diğer bitkilere sıçrar. Bitkilerin gözeneklerini kaplayan toz da fotosentezi azaltarak bitki örtüsünün kaçınılmaz sonunu getirir.

Bütün Buzullar Erirse Deniz Ne Kadar Yükselir?

Yapılan araştırmalarda son 100 yılda dünya sıcaklığının yaklaşık olarak yarım derece arttığını bilinmektedir. Her ne kadar küçük bir miktar gibi gözükse de herkes iklim değişikliğinin sonuçlarının farkındadır. Ve aynı yarım dereceye göre dünyadaki denizlerin seviyesi de 15-20 santimetre kadar yükselmiştir.

Kutuptaki tüm buzlar tek bir noktada bulunmaz. Sadece Grönland’daki buzların erimesi, yapılan araştırmalar dahilinde tüm dünyadaki deniz seviyesini 7 metre artıracağı yönündedir. Ki Grönland, ekvatora Antartika’ya göre daha yakın olduğu için buradaki buzlar daha yüksek hızda erime gösterecektir.

En son 1995 yılında Uluslar arası İklim Değişikliği Paneli’nde deniz seviyesi ile ilgili 2100 yılına kadar ne kadar değişim göstereceğine dair rapor sunulmuştu. Bu raporda su seviyesinin en düşük ihtimalde 50 santimetre ve en yüksek ihtimalle 95 santimetre yükseleceği yönündeydi. Tabi bu rapor o zamanın durumuna göre yapılmış bir çalışma. Her geçen gün fosil yakıtların çevreye vermiş olduğu zarar ile dünyanın bundan etkilenip geri dönülmez bir hal alması olası sonuçları daha çok etkileyeceği kanaatinde. Ki sadece 50 santimetre bile kıyıdaki şehirler açısından büyük tehlike. Çünkü denizde oluşabilecek fırtınaları da hesaba katmak gerekir.

Son olarak Güney Kutbundaki Antartika kıtasını da hesaplayacak olursak, buradaki buz kalınlığı 2 bin 133 metredir, ortalama olarak. Buradaki tüm buzların erimesi ise 61 metrelik deniz seviyesinin yükselmesi demektir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.