Dünyadaki Yeni 5 Gelişme


Dünyadaki Yeni 5 Gelişme

Dünyadaki buluşlar ya da bunu takiben gelişen yenilikçi gelişmeler ışığında ortaya çıkan ürünlerin her biri her insanın üzerinde ayrı bir etkene ve yere sahiptir. Nasıl bir fotoğrafın herkese göre farklı bir yorumlanması bulunuyorsa bilim ve teknolojinin de geliştirilmesi ve günlük doğal akışa uyarlanması da bu şekilde değişkenlik göstermektedir.

1)Robot Teknolojisinin Cerrahlara Olan Etkisi

Elbette ki robotlar insanlara göre daha yüksek programlanabilirlik özelliği gösterebilmektedir. Yani başlangıcı ve sonucu belli olan işlevsel işleri bir robot yazılımına yüklerseniz insandan çok daha yetenekli bir şekilde bu işi yapabilir. Bu yüzden özellikle ameliyat esnasında hayatın zaman ile yarıştığı ve hata payının hiç ama hiç olmaması gerektiği bir alanda robotlardan yardım alınması da bir hayli önemli olacaktır.

Nottinghan Trent Üniversitesi’nden bir ekip robot teknolojisinin ameliyatlarda yararlı olabileceği noktasından bir yöntem tasarladı. Burada özellikle omurga üzerinden yapılacak işlemlerde insana göre çok daha kesin sonuçların alınabileceğini ve cerrahlara da büyük yardımları dokunabileceği kanaatindeler.

2)Kutuplardaki Hareketlilik

Manyetik alanın dünyada ve insan yaşantısındaki önemi nedir? Navigasyon sistemi ile ne kadar orantılı iş yapar? Aslında insan üzerinde, denizlerde yer alan gemilerin yön bulmasında, akıllı telefonlarda ve navigasyon kelimesinin bulunduğu her alanda büyük bir önemi bulunmaktadır. İşte bu kadar önemli bir durumun dünya üzerindeki denge kaymasının sonuçları da hayli üzücü olabilir.

Nature, yeni bir araştırma raporunda, Dünya’nın manyetik alanında biraz tuhaflıklar fark etmiş. Manyetik alan dediğiniz olay aslında sürekli sabit kalan bir şey değil ancak normale göre fazla değişkenlik gösteriyor olması haliyle güncellemelerin de sık olmasına neden oluyor.

3)İnsanın Duyduğu Acı Ne Kadar Ölçülebilir?

Acının herhangi bir parametresi bulunur mu? Ya da kişiler arası bu acıyı benzetmeler yapmak dışında ifade edebilir misiniz? Edilemez, çünkü kişiden kişiye değişir. Çünkü, her insanın duyduğu acıya olan direnci farklıdır. Ancak sağlık işin içine girdiğinde bilim adamlarının başlarının çok ağrıyacağı bir gerçek. Ulusal Sağlık Enstitüsü, ilaçların dozajını belirlemede ve türünü kişiye göre seçmekte daha nokta tespiti yapabilmek için sanım bu soruna da yakın zamanda bir çözüm getirilecek.

4)Örümcekler Kansere Karşı

Bazı örümcekler var insanın başına gelmesin dedirtecek şekilde zehirli ve bir o kadar tehlikeli. Ama zaman içerisinde bir çılgın çıkmış ve demiş ki bu zehir insanı öldürdüğü gibi kanser hücrelerini de haliyle öldürüyor. Bu fikir sayesinde günümüz ilaçları sanırım zehir sayesinde üretilmeye başlanacak.

5)10 Kata Kadar Daha Uzun Ömürlü Piller

Eskiden bu başlık ile alakalı bir reklam vardı. Gerçekten de o kadar etkili miydi bilinmez, ancak günümüz teknolojisinde silikon nanoparçacıkların içerisinde bulunduğu lityum- iyon cihaz tasarımına başlandığı biliniyor. Bu fikre öncü olan ise haliyle Tesla. Etkisi ise gücün 10 kat artmasıyla hafifliğinde 10 kat azalması olarak anlayabilirsiniz. Bunu bulsalar güzel ancak sonraki aşama için yani tedariğin ve maliyetin ucuzluğu için bitmeyen bir ömürleri olsa iyi olur.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.