E-devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni bir uygulama olmamakla beraber, artık teknolojinin imkanlarından daha kolay faydalanabileceğimiz bir yenilik ile karşı karşıyayız. Artık dedelerimizden kalan mirası öğrenmek için E-devlet miras sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilecek


E-devlet Miras sorgulama nasıl yapılır?

Yeni bir uygulama olmamakla beraber, artık teknolojinin imkanlarından daha kolay faydalanabileceğimiz bir yenilik ile karşı karşıyayız. Artık dedelerimizden kalan mirası öğrenmek için E-devlet miras sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilecek ve oturduğunuz yerden bu sorgulamayı kolaylıkla yapabileceksiniz.

Bildiğiniz üzere e-devlet artık herkesin uğrak bir noktası olmuştur. Tüm kişisel bilgilerinizi buradan öğrenebilir ve bilgisayarınızın başında işlemlerinizi halledebilirsiniz. En önemli gelişmelerden biri olan soy ağacı sorgulama uygulaması gelmiş ve pek çok kişiyi ilgilendiren bu olay büyük ilgi odağı olmuştu. Şimdi ise UYAP sisteminde biri olan bu sorgulama ve diğer işlemleri e-devlet sitesi aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Son bilgilendirmelere göre 1990 yılı sonrasına ait kişiler için geçerli olmak üzere ‘’ Mirasçılık Belgesi Verilmesi ‘’ talebi UYAP üzerinden zorunlu kılınmıştır. Bu uygulama üzerinde verilen koşullar içerisinde buna uyan kişiler aynı sistem üzerinden ‘’ Mirasçılık Belgesi Verilmesi ‘’ ve ‘’ Mirasçılık Belgesinin İptali ‘’ gibi kararları hizmet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

Miras Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılabilir?


Öncelikle, https://www.turkiye.gov.tr/ isimli internet sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada kendinize miras kalıp kalmadığını ve diğer öğrenmek istediklerinizi sorgulama yapmadan önce kullanıcı girişi kısmından girişinizi yapmanız gerekli. Burada giriş yapabilmek için TC kimlik numaranız ile bir tane e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak. Bu şifreyi de TC kimlik kartınız ile gideceğiniz bir ptt şubesinden temin edebilirsiniz. Eğer ki hali hazırda bir şifreniz varsa hızlıca giriş işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bilgileriniz onaylandığında ve sisteme girdiğinizde ilk yapmanız gereken arama butonunu bulmak olacak. Bulduğunuzda ilgili boşluğa ‘’ Veraset İlami Sorgulama ‘’ yazmanız yeterlidir.
Yapacağınız sorgulama işlemlerinde başta kendi TC numaranız olmak üzere, miras kalacağını düşündüğünüz kişinin de TC bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bu şekilde sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.
Dikkat! Çıkan Mirasın da Vergisi Var
Evet, belki miras çıktı ve buna sevindiniz. Ama maalesef bunun da vergisi sizin kapınızı çalacak. Eğer tarafınıza miras çıkarsa ‘’ Veraset ve İntikal Vergisi ‘’ ödemeniz gerekecek. 2018 yılında yapılan bu uygulama gereğince 240 bin liraya kadar mirası olan kişiler üzerinden %1’lik bir vergi olacağı yönünde ve miras tutarına göre bu yüzdelik oran %10’lara kadar çıkabilmekte.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.