EFT Nasıl İptal Edilir?


EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT nedir? Nasıl iptal edilir? İptal etme yolları nelerdir? Hangi şartlarda otomatik olarak iptal olur? İptal etmek için neler yapmalıyız ve hangi yolları izlemeliyiz?

EFT bilindiği üzere bankalar arası para transfer etme yöntemidir. İstediğiniz miktarı hemen bir internet bankacılığı ya da banka hizmetleri üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Göndermek istediğiniz kişilerin bilgilerini yazarak onaylar ve anında gönderim yapabilirsiniz. Ancak bu tarz gönderimler yaparken insanın başına bazı problemler gelebilir. Bu tarz problemlerde geri dönüşü olmayan hatalardan kaçınmak için işlemi hızlı bir şekilde iptal etmeniz gerekebilir. İşte bu noktada iptal etmek için neler yapabiliriz nasıl bir yol izleriz?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT yapacağınız kişinin IBAN numarasına ihtiyacınız vardır. Bu IBAN numarası uzun bir numaradır. Bu numarayı yazarken hata yapma ve yanlış yazma ihtimaliniz bulunur. Ayrıca EFT yaptıktan sonra dekontların üzerinde bir Sorgu / Referans numarası bulunur. Bu numarayı da her ihtimale karşı not etmeniz önerilir.

EFT iptal işlemlerinde iki durum söz konusudur. Bunlardan ilki yaptığınız işlem henüz karşı tarafa gitmeden iptal etmektir. İkincisi ise işleminiz karşı tarafa ulaştıktan sonradır. Tabi ulaştıktan sonra bu işlemi iptal etme durumu biraz yorucu olur. Çünkü karşı tarafın parayı almış olduğu var sayılır. Ve bankaların yazışma trafiği başlar.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay olabilir. Çünkü buradan yaptığınız işlemleri rahatlıkla takip edebilir hatta kontrol edebilirsiniz. Ve bir tık kadar uzağınızda olan bu kararları henüz onaylanmadan önce rahatlıkla iptal edebilirsiniz.

EFT işlemi yapıldığında müşterilerin IBAN numaraları dışında yapılan ufak tefek hatalar ara kısımlar tarafından düzeltilebilir. Özellikle bu yanlış yazılan isim hataları olarak algılanabilir. IBAN’da ise eğer yanlış yazım durumu bulunuyorsa ve böyle bir IBAN numarası yoksa işleminiz zaten otomatik olarak iptal edilecektir.

Sorgu/Referans Kodunun Önemi

Yukarıda bahsettiğimiz Sorgu / Referans numarası size nerede lazım olacak? Bu numaralar bu işlemi yaptığınıza dair ve bu işlemin size ait olduğuna dair belgedir. Eğer EFT işlemini yanlış yaptıysanız, müşteri hizmetlerini arayıp ta iptal edebilirsiniz. Bu yüzden bu numaraların her daim not edilmesi ve kaybedilmemesi gerekir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.