Elektrik Faturasındaki Dağıtım Bedeli , TRT Payı ve Diğer bedeller Nedir?


Elektrik Faturasındaki Dağıtım Bedeli , TRT Payı ve Diğer bedeller Nedir?

Hepimiz merak ediyoruz son zamanlarda elektrik faturalarında yer alan ek bedellerin ne anlama geldiklerini. Bir o kadar da fatura ödeyenleri isyanlara uğratacak bu bedellerin ne olduklarını şimdi izninizle açıklamaya çalışacağız.

Elektrik Faturası Nelerden Oluşur?

Toplamda 3 adet farklı veriden oluşmaktadır. Bunlar genel itibari ile Aktif enerji tüketim tutarı, dağıtım bedeli ve vergilerdir. Bu sayılan 3 maddenin dışında ek bedeller de faturanızda yer alabilir. Bu bedeller kesme- bağlama, sayaç değiştirme ve geciktirme bedelidir. Bunların süreklilikleri yoktur. Farklı durumlar gereği bir kereye mahsus faturaya yansıtılmış olabilir.

Elektrik faturalarında, yukarıda saydığımız 3 faktörün aşağı yukarı dağılımı aşağıdaki gibidir.

Birim enerji (aktif enerji tüketim tutarı): %53.1

Vergiler: %17.5

Diğer Bedeller: %29.4

Aktif Enerji Tüketim Tutarı

EPDK dediğimiz yani Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, yılın 4 çeyrek zaman dilimi olan Ocak, Nisan, Haziran ve Ekim aylarında 1 kWh enerji bedelinin fiyatını belirler. Yani toplam tüketiminizi bu birim üzerinden çarptığınızda aktif enerji tüketim tutarını hesaplamış olursunuz. Son olarak Ekim 2018’de yapılan son zamla mesken aboneleri için birim elektrik fiyatı 59,72 kuruş olmuştur vergiler dahil.

Dağıtım Bedeli

Dağıtım bedeli isminden de anlaşılacağı üzere elektriğin size ulaşması yolundaki kat ettiği her masrafın toplam ismidir. Aktif enerji tüketim tutarının yılın 4 çeyreğinde belirlenmesi gibi dağıtım bedeli de aynı bu aylarda belirlenmektedir. Elektrik faturalarınızda aktif harcadığınız bedel dışında gelecek olan ek bedellerden bir tanesidir. Dağıtım bedeli, EPDK tarafından belirlenir ve tüm yapılan yatırımlar, bakım giderleri ve işletme maliyetlerinin toplamı bu bedel içerisinde yer alır.

Dağıtım bedelinin hesaplanmasında sizin kullandığınız aktif enerji etkin rol oynamaktadır. Çünkü sizin tüketmiş olduğunuz aktif enerji tüketim oranınıza göre dağıtım bedeli de artacaktır. EPDK’nın belirlemiş olduğu dağıtım bedeli aylık toplam tüketiminizle çarpılarak tahsil edilmektedir.

Fon Bedelleri ve Vergiler

Bu kategori altında toplamda 4 kol bulunur. Bunlar; Enerji fonu bedeli, TRT payı, ETV(BTV) ve KDV’dir.

TRT Payı

Bakanlar Kurulu kararı sonrasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun genel gelirlerini TRT payı oluşturmaktadır. TRT giderlerini karşılamak amacı ile aktif enerji tüketim tutarının %2’si olacak şekilde vergi kesintisi yapılmaktadır.

KDV

Elektrik faturalarına bakıldığında alınan en büyük vergi olarak göze çarpmaktadır. KDV, sadece tüketim tutarı üzerinden alınmayıp, tüm bedelleri  ve vergilerin toplamından sonra hesaplanan veriden yüzde 18 olarak alınan bir vergidir.

Diğer Bedeller

Elektrik tüketim vergisi, sayaç okuma bedeli, iletim bedeli, kayıp kaçak gibi diğer bedeller bulunmaktadır.

Elektrik Tüketim Vergisi: Sanayi bölgelerinde %1, mesken ve ticarethanelerde tüketim tutarında %5 verginin alınıp belediyelere aktarılmasıdır.

Sayaç Okuma Bedeli: Çok enteresan ve sorgulanması gereken bir bedeldir. Sayaç okunup kullanıcıya bunu bildirirken bile kesilen ücrettir.

İletim Bedeli: Türkiye Elektrik İletim A.Ş ’nin elektriği üretim merkezinden alıp dağıtım firmalarının işletmiş olduğu şehir şebekelerine  gönderme işlemine karşılık %2.4 oranında faturaya yansıtılmış halidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.