Emekliler ocak ayında ne kadar zam alacak?


Emekliler ocak ayında ne kadar zam alacak?

Her sene gündemden hiç düşmeyen emekli maaşları için bu yıl da tahminler ve haberler şimdiden yapılıyor. Son temmuz ayı oranları ile 2018 ikinci yarı enflasyon oranları ile birlikte emeklilik maaşları Ocak ayını nasıl etkileyecek? Emekliler ocak atında ne kadar zam alacak?

Son Temmuz ayında açıklanan verilere göre enflasyon 9.17 düzeyindeydi. Temmuz verilerine göre ocak ayının tahmini zammı şimdiden merak konusu oldu. Vatandaş gelecek zam miktarını şimdiden merak ediyor. En son zam ve ek ödemeler sayesinde 2 bin lira bayram ikramiyesi verilmişti. Bu sayede yüzü gülen emekliler ocak ayı için de beklentilerini sürdürüyor.

Temmuz ayında belirlenmiş olan 9.17’lik oran, emekliler üzerinde 85.79 ile 410.9 lira kadar bir ek gelir sağlamış oldu. Yeni yıl tahminlerine göre 39 lira ile 190 lira arası zaman gelme ihtimali bulunuyor. Diğer yandan Merkez bankasının 2018 yılı için tahminde bulunduğu enflasyon oranı da 23.5 dolaylarında. Bu rakamlara da bakacak olursak 2018 yılının ikinci yarısında 13.12 dolaylarında bir enflasyon olacağı ön görülüyor. Peki tam olarak bu tahminler ne zaman sonuç verecek ve memurlar kesin bir sonuca varacak, henüz bilinmiyor.

Memur Emeklileri İçin

Toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 oranında bir zam ve üstüne enflasyon farkı olması bekleniyor. Enflasyon farkı olarak ta yüzde 3.5 ön görülüyor. Yapılan tahminler doğrultusunda merkez bankası, ocak ayı için simüle bir tablo oluşturmaya başladı. Ve yine yapılan tahminlere göre de yıl sonuna gelindiğinde ortalama olarak 13.4 olarak tahmin edilen oran maaşlar üzerinde 12.5 ile 14.3 aralığında bir oynama olacağı yönünde.

En Düşük Emekli Maaşı

Yapılan tahminler eğer kesinlik kazanırsa ve gerçekleşirse yeni zam ile birlikte verilecek emekli aylığı bin 21 liradan bin 60 liraya çıkarılacak. Yani sonuç olarak en düşük emekli maaşı bin 60 lira olacak. En yüksek olanı ise 4 bin 892 liradan 5 bin liraya kadar yükseliş gösterecek. Tahminler ölçüsünde devam edecek olursa memur ve memur emeklileri enflasyon farkı da eklendiğinde 4.37 oranında bir zam alması bekleniyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.