Enflasyon Neden Yükselir?


Enflasyon Neden Yükselir?

Herkes için olmazsa olmaz ve öğrenmesi gereken bir genel kültür çapındaki bir bilgidir desek hiç te yalan olmaz. Günlük hayatımızdaki, yaşam tarzımızı ve biçimimizi her şekliyle etkileyecek olan enflasyonun bizler için önemi nedir? Enflasyon neden yükselir ve bizi nasıl etkiler?

İnternet üzerinden bu konuyu araştıracak olursanız pek çok kaynak üzerinden sizlere konu anlatımı yapılacaktır. Ancak bu konu anlatımları biraz teknik detay içerisinde olabilir. Bu yazı içerisinde herkesin daha kolay anlayabileceği düzeyde günlük başımıza gelebilecek olaylardan alıntılar yaparak anlatmaya çalışacağız.

Enflasyon içerisinde arz, talep ve maliyet enflasyonu gibi değişik kavramlar bulunur. Bunlardan ilk olarak maliyet enflasyonu ile başlayabiliriz.

Maliyet enflasyonu, isminden de anlaşılacağı üzere yapılan bir üretim ya da verilen bir hizmet içerisinde vergi ve iş güçü maliyetlerinin hesaplanması ile ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse, üreteceğiniz bir ürünün temel yapı taşı olan maddelerinin yurt dışından ithal edilmesi durumunda maliyet artacaktır. Kendi para biriminize göre daha pahalı bir döviz üzerinden ithal ederseniz bu durum sizin üreteceğiniz ürüne de haliyle yansıma yapacaktır.

Talep enflasyonuna gelecek olursak, çok basit bir örnek ile açıklayabiliriz. Bir elma üreticisi olduğunuzu düşünün. Hasat zamanından önce iklim değişikliği ve diğer etkenlerden dolayı üretiminizde bir miktar zarar gördünüz. Ama o üretimi yaparken de belli bir masrafınız oldu. Ve piyasada o yıl elma miktarı önceki yıllara göre oldukça düşük olursa insanlar ya da siz masrafınızı kurtarmak için ürününüzü daha pahalıya satmak zorunda kalacaksınız. Bu da haliyle enflasyon teriminin bir benzerini ortaya çıkaracak. Sonuç olarak terimsel anlamı yazacak olursak, üretilen veya piyasaya sürülmüş olan mal ve diğer hizmetlerin talebi karşılayamaması sonucu yükselen fiyat değerleridir.

Peki Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

  • Enflasyon yükselirse, bütçe açığı ortaya çıkar. Giderlerin karşılanması için sıcak paraya ihtiyaç duyulur ve bu durum da karşılanamazsa borç alınması gerekir.
  • Enflasyonun olduğu ülkede para değersizleşir. Dış yatırımcılar, yatırım yapmaya çekinir. Ekonomi akışı yavaşlar. Girişimciler yeni istihdam alanları kuramazlar.

Kısacası enflasyonun bulunduğu ülke hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak bozulmaya başlar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.