Erkekte Sperm Kalitesini Artıran Doğal Besinler Nelerdir?


Erkekte Sperm Kalitesini Artıran Doğal Besinler Nelerdir?

Sperm Kalitesini arttırmak neden önemli? Hangi besinler sperm kalitesini daha çok arttırır? Sağlıklı spermlerin olmaması erkeklerde ne gibi problemlere yol açar? Spermlere en çok zarar veren ögeler nelerdir?

Yaşam döngüsünün devam için her erkeğin isteklerinden biri de çocuk sahibi olmaktır. Bunun için gerekli olan spermlerin sağlıklı ve kaliteli olması önemlidir. Ancak gerek yaşam koşulları gerekse yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin vücuda verdiği zararlar, aynı zamanda çocuk sahibi olmamızın da önüne geçer. Bizler bunu başta fark edemiyor olsak ta yaş ilerlediği zaman problemleri ile baş etmek zorunda kalırız. Bu yüzden de zamanında fark edebilmeli ve önlemlerini almalıyız.

Doğal Besinler Sadece Beslemez, Aynı Zamanda Zararlı Etkenlere Karşı Korur

Erkeklerde özellikle kısırlık durumlarında ortaya çıkan sperm hareketleri ve yapısal bozukluklar çocuk sahibi olmanın önüne geçen durumlardan bir tanesidir. Ve aynı durum ölü sperm hücreleri, toksik etki gösteren haller ve vücudun içerisinden çıkıyor olsa da sperme oldukça zararı dokunan oksidan maddeler bulunur. Sizlerin dışarıdan alacağınız doğal besin kaynakları içerisinde bulunan anti –oksidan maddeler ise sperm yapımında ve gelişiminde büyük katkı sağlar. Ayrıca bir enerji kaynağı ve element, vitamin etkisinde bulunur.

Sperm Kalitesini Artıran Besinler Nelerdir?

Aslında hemen hemen her yerde görebileceğiniz ve hayatınızda çok fazla okuduğunuz besinlerden ileri gelen bir liste ile karşılaşmayacaksınız. Ve burada benim yazılarımı okuyorsanız her zaman üstüne bastığımız dengeli ve düzenli beslenme lafını da yine söyleyeceğim. Çünkü Vücuda birkaç besinin yüklü girişini yapmanız demek, yine vücudunuzun dengesini bozmak demek. Bu yüzden tüm hayatınız boyunca dikkat edemiyor olsanız da, belli zaman aralığında kendinize dikkat etmeniz, bu kadar araştırma okuma ve bilgi kirliliği dışında ferah bir yaşam geçirmenize sebep olabilir.

En başta olmazsa olmaz olarak bahsedebileceğimiz 3 ögeyi yazacağız. Bunlar öncelikle deniz mahsulleri ve et ürünleri olacaktır. Bir de Omega-3. Bu 3 ögeyi hayatınızdan ayırmadığınızda, C, D, B12, demir, bakır, selenyum, yüksek çinkoyu vücudunuza sağlamış olursunuz. Sperm üzerine yapılan araştırmalarda deniz mahsullerinin ve özellikle çinko ve selenyumun sperm sağlığı ve kalitesini artırmaya yönelik faydalı olduğunu ve testosteron düzeyini artırdığı söylenmekte ve bilinmektedir.

Aynı deniz ürünleri kategorisi içerisinde balık tüketimi de her derde defa niteliğinde faydalıdır. Haftada en az 2 kez sofranızda hamsi, somon, sardalye bulundurabilirsiniz. Bunun dışında et ürünlerinin de hatırı sayılır faydası bulunur. DNA sentezi için ve B12 vitamini için oldukça gereklidir.

Bunların dışında sebze ve meyveleri tek tek saymayacağız. Hepsinden yeterli derecede düzenli olarak tüketmeniz her açıdan faydalı olacaktır. Fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi kuruyemişleri de günden bir avuç tüketebilirsiniz.

Farklı olarak pek çok yerde karşılaşabileceğiniz ve tüketilmesi önerilen yiyecekler; Keçiboynuzu, kuşkonmaz, istiridye, avakado, ginseng, çakşır otu ve demir dikeni şeklindedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.