Erken Kalkmak için 6 Şahane Yöntem.


Erken kalkmak mı? Düşüncesi bile bir çok kişinin uykusunu getirecek cinsten bir söylem. O alarm en az 3 kez ertelenecek. Yataktan sürünerek çıkılacak. Gözler kapalı dişler fırçalanacak  , tıraş olunacak. Duş almak mı . Her sabah zor ama yapmak gerek. Kahvaltı tek gözle yenir. Kıyafetler gelişi güzel giyilir. Evin kapısını kapattıktan sonra bir şekilde vücut artık uyanmıştır. Aslında yataktan mızrak gibi , dipçik gibi , fişek gibi çıkmanın yani erken kalmanın çaresi o kadar da zor değil. Bakın bakalım siz de bunları yaparak erkek kalkabiliyor musunuz? Erken kalkman o kadar da zor değil.

1- İş yerinde özel hayatınızı , evde de iş hayatınızı askıya alın

Erken kalkmak çoğu insanın en büyük problemlerinde bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun ve stresli geçen okul dönemi, sonrasında aynı şekilde geçen iş hayatı ve bunların üzerine stresli bir aile yaşamı da eklenince ne yazık ki insanlar kendilerine yeterince dinlenecek zamanı ayıramıyor. Aslında bunları önlemenin yolu çok basittir. Her anı kendi içerisinde yaşamak gerekiyor. Örneğin iş yerinde çalışan bir kişi, çalıştığı esnada özel yaşamını bir kenara bırakması gerekir. Aynı şekilde eve gelen bir çalışan bireyin de iş yaşamını dışarıda bırakması gerekir.

2-Akşam  belirli bir saatten sonra yemek yemeyin.

Stresten kurtuldunuz ve artık zinde olmanız gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarınız burada çok önemli rol oynuyor. Gece yatarken mutlaka ama mutlaka tok olmamanız önemli rol oynuyor. Tok karınla uykuya geç dalarsınız ve uykuya daldığınız andan itibaren hafif uykuya geçersiniz. Halbuki yetişkin bir bireyin günde ortalama 6-8 saat uyuması ve bu uykunun en az 3 saatinin derin uyku olması çok önemlidir. Derin uykunuz ne kadar kaliteli ise sabah erken kalma ihtimaliniz ve dinlenmiş olarak kalkma ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

3-Yatağa girme saatiniz kesinlikle 23.00’ı geçmesin. İdeal saat 22.00.

En önemli aşamalardan bir tanesi de yatağa gitme saatinizdir. Bilim insanlarına göre gece 22.00 ile 02.00 arasındaki uyku en kaliteli uyku zamanı olarak belirtilir. Ne kadar geç yatarsanız o kadar derin uykuda kalma süreniz kısalacaktır. Ayrıca kaliteli uykunun zamanı olan belirtilen saatlerde arasını uyku ile geçirmeniz taktirde vücut gençlik hormonu salgılayacak ve yeni güne çok zinde başlayacaksınız.

4-Yatmadan önce odanızı havalandırın.

Yaz aylarında zaten kapı pencere açıktır. Fakat kışın bunu sağlamak zordur. Kirli havanın yoğun olduğu oksijen oranının düşük olduğu bir odada vücut ihtiyaç duyduğu dinlenme işlemini yerine getiremez. Damarlarınızda ne kadar fazla oksijen dolaşırsa o kadar kaliteli bir uyku çekersiniz. Bu da size erkek kalkma fırsatı yaratır.

 5-Televizyon izlerken yada elinizde telefon varken uyuya kalmayın.

Altın kural. Televizyon karşısında uyku belirtileri başladıysa mutlaka kapatın ve direk uyku öncesi hazırlık faaliyetlerine başlayın. Dişlerinizi fırçalayın ve doğru yatağa.  Yatakta elinize telefonu alıp ta  şu facebook’ta ne dedikodular dönmüş , instagam kim nerden fotoğraf atmış , sakın. Yatağa girer girmez kafanızı boşaltın ve sadece uyumaya odaklanın.

6-Odanızın mümkün olduğunca karanlık olmasını sağlayın. 

Rahat bir uykunun sırlarından biri de yatak odanızın mümkün olduğunca karanlık olmasıdır. Gece lambası yada pencereden yansıyan rahatsız edici bir ışık  siz uyurken de metabolizmanızı rahatsız edecektir. Özellikle çocukların karanlık odada uyumaları gerektiği pek çok uzman tarafından tavsiye edilmiştir. Bebekler gibi mışıl mışıl uymak için karanlık oda şart.

ÖZETLE :  Toparlayacak olursak ilk olarak stresten uzak durmanız önemlidir. İkincisi, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve geceleri tok yatmamaya özen gösterin. Üçüncüsü, zinde bir vücut için mutlaka erken yatağa gidin. Dördüncüsü, havası temiz nezih bir yatak odası. Beşincisi , tv başında uyumamak , yatakta telefonları bızıklamamak. Altıncısı, odanızın mümkün olduğunca karanlık olması.

 

Bunların dışında tabiki sigara alkol gibi alışkanlıklarınız var ise bu alışkanlıklarınızı ciddi bir şekilde azaltın veya tamamen bırakın.Gün içinde , vücut zindeliğiniz ve sağlığınız için günde en az iki en fazla üç litre su içmelisiniz. Çay, kahve, meşrubat türü içecekleri bu miktarların içine katmamalısınız. Haftanın en az üç en fazla dört günü muhakkak spor yapın. Yüzme veya tempolu yürüyüşler hayat kalitenizin artmasında önemli rol oynayacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.