Evde Doğalgaz Faturasını Düşürecek Tasarruf Nasıl Yapılır?


Evde Doğalgaz Faturasını Düşürecek Tasarruf Nasıl Yapılır?

Doğalgaz faturasının yüksek gelmesinin nedenleri nelerdir? Kışın cebimizi üşütecek hatalardan nasıl kaçınabiliriz? Doğalgaz kullanımında nasıl tasarruflar sağlayabiliriz? Isınma dışında nasıl önlemler alınabilir?

İnanıyorum ki hepimizde aynı problem vardır. Eskiden kömürlü sobalarımızın bulunduğu odalarda ısınmak nedir bilirken, şimdi doğalgazlı evlerde aynı hissiyatı yaşamıyorsunuz. Haliyle bu durum doğalgazı ev ortamında daha fazla açıyor ve hem ısınamıyor hem de cebinizi borca düşürüyorsunuz. Bu noktada aslında yapmanız gerekenler çok basit ve 3 ana kısma ayrılıyor desek yalan olmaz.

3 ana kısımdan bahsettiğimiz olay, öncelikle kombinin sonra belirleyeceğimiz ısının ve iletimin bir de yalıtımın işidir. Şimdi bunları biraz daha açalım.

Kombi Açısından

Bazı eski usul kombiler vardır. Yalnızca açma kapama gibi ya da suyun sıcaklığını ayarlama gibi. Tabi halen bunlardan kalıp kalmadığı merak konusu olmasının yanı sıra, bu tarz kombileriniz yüzünden faturalarınızın kabarık geliyor olması gayet normaldir. Çünkü kombiyi açıp kapatıyor olmanız normal derece ayarında devamlı çalışıyor olmasından daha çok masraf edecektir. Yani evden çıkarken kapatıp geldiğinizde o soğuk evi ısıtmaya çalışmak çok daha zorlayacaktır. Bunun yerine programlanabilir kombi almak gerekir. Gün içinde derece usulü çalışan ya da saat ayarında zamanlamalı çalışan kombi alırsanız hem sürekliliği artırır hem de diğerine nazaran tasarruf sağlarsınız.

Oda Sıcaklığı ve Radyatörler

Çok fazla sıcak ortam sevmiyorsanız 22-23 derecelik sıcaklıklara kombi ayarınızı çekebilirsiniz. Burada oynayacak bir iki derecelik sıcaklık bile sizin %10’larda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Radyatörler açısından bakacak olursak ta, düzenli olarak hava kontrollerini yapmanız gerekmektedir. Çünkü bunu yapmadığınızda herkesin de tahmin edebileceği üzere radyatöre dolan sıcak su, hava nedeniyle tam olarak dolaşamaz ve bir noktası sıcak olurken bir noktası soğuk olabilir. Bu durum bir yandan da kombinizi istediğiniz düzeyde çalıştırmanıza rağmen performans düşüklüğüne sebep olabilir. Odayı 24 derecelik bir sıcaklığa ayarlıyor olsanız da sizin hissedeceğiniz 20 olur ve daha çok açmaya başlarsınız. Bu yüzden gerekli tesisat ile bu problemi düzenli olarak kontrol altına almalısınız.

Bir de radyatörlerin önüne engel olarak şekilde eşya koymamalı ve gerekli ısının serbestçe evin içine yayılmasını sağlamalısınız. Özellikle evde bulunan uzun perdeler ısıyı emeceği için gereksiz enerji kaybına uğramanız söz konusu olacaktır.

Diğer Tasarruf Parametreleri

Evin her noktasını ısıtmıyor sadece oturduğunuz ve yattığınız odayı ısıtmak istiyorsanız, ara geçiş kapılarını mutlaka kapalı tutmanız gerekecektir.

Evin dış yalıtımının olması, ev içi alacağınız önlemleri de bir nebze azaltacaktır. Bunun dışında ev içi ve dışı arasında en büyük ısı kaybının yaşanacağı noktalar pencereler ve balkon kapılarıdır. Her ne kadar Pimapen dediğimiz yüksek ısı yalıtımlı çerçevelere de sahip olsanız onların da belli düzeyde ısı kaybı bulunur. Gün içerisinde perdelerinizi cam köşelerine sıkıştırmanız ya da önerilen şekilde bu kısımlara bant yapıştırmanız gereksiz hava geçişini engelleyecektir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.