Evde Elektrik ve Su Faturaları Nasıl düşürülebilir?


Evde Elektrik ve Su Faturaları Nasıl düşürülebilir?

Evde elektrik faturalarını nasıl azaltabiliriz? Su faturalarını düşürmenin yolu nedir? Su tasarrufunu nasıl sağlarız? Evdeki ev aletlerini nasıl daha etkili kullanabiliriz? Hangi ev aletleri daha çok elektrik harcar?

Hepimizin günlük hayatında işlemesi ve devam etmesi gereken bir kullanımı bulunmaktadır. Elektrik faturalarında eğer bir artış bulunuyorsa bunu gidermenin iki yolu bulunur. En doğrudan yolu, kullanımları azaltmaktır. Bunu zaten açıklamaya ihtiyaç yok. Diğer bir yol ise sizin günlük hayatta kullandığınız ev aletleri ile ilgili teknik detaydır.

Elektrikli Ev Aletleri

Teknik detaylar aletlerin kullanımında işlevselliğin geri dönüşümünü azaltmak için faydalıdır. Burada da iki farklı yol bulunur. Bunlardan ilki makinanın kendi içerisindeki potansiyeli ile sizin onu kullanma şeklinizdir. Burada ne demek istiyoruz? Kendi içerisindeki işlevliğinde örneğin buzdolabını ele alırsak, son sürüm çevre dostu mu yoksa eski model bir buzdolabı mı? Bu durum evdeki fırın, ütü, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve buzdolabı için de aynı şekilde geçerlidir. Eski bir fırınınız varsa haliyle normal bir işlemde daha çok elektrik harcayacaktır. Bu tip koşullara dikkat etmekte fayda olacaktır.

Yukarıda iki yöntemden bahsetmiştik. Biri kendi içerisindeki potansiyel ile kullanma şekli diye. Bunlardan ikincisi de sizin kullanım amacınızı aşıp aşmadığınızdır. Hep beyaz eşyalardan örnek verdik, örneğin evin aydınlatılması ya da gün içinde hiç kapanmayan televizyon ve bilgisayarlar. Ampuller de kendi içerisinde vat çeşitleri olarak ayrılmaktadır. 15 vatlık bir ampul alarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı da kullanmadığınız vakitlerde beklemeye alarak enerji sarfiyatını azaltabilirsiniz.

Bahsedilen bu örnekler kendi içerisinde çoğaltılabilir ve kişiden kişiye göre de değerlendirilip yorumlanabilir.

Bu anlatılanlar içerisinde son bir nokta daha bulunmaktadır. Aslında bu nokta da ilk bahsettiğimiz kullanımı üşürmek ile doğru orantılı olacak bir etkendir. Tek görülmeyen tarafı, erken fark edilemiyor olmasıdır. Bahsettiğimiz seçenek ise elektrikli aletlerin bozulmaya başlamasıdır. Evet belki bu durum hemen fark edilebilir diyeceksiniz. Ancak bozulmaya başlayan bir makine anında çalışmama gibi görünür olmayabilir. Mesela evde kombiniz vardır elektrik ile çalışan. İç donanımlarından biri bozulmaya başladı ise yeterince suyu iyi ısıtamayacaktır. Saatlerce çalışsa bile su sıcak olmayacaktır. İç problemler ya da başka nedenlerden dolayı bu fark edilecektir. Yani biraz daha dikkatli olmakta fayda olacaktır.

Su Faturalarının Nedenleri

Su faturalarındaki yükseliş yine elektrik etkenlerinden çok farklı değildir. Genellikle kaçak ve vana problemlerinden kaynaklı olmaktadır. Bu bahsettiğim olay aylarca eşit gelen faturanın birden artması hususunda gerçekleşir. Genel olarak fatura sorunu var ise bu durumda kullanımlarınızı gözden geçirmeniz gerekecektir.

Örneği klozet içerisinde bulundurulan suyun bir kaçağı mevcut ise ayda tonlara varabilecek su israfı yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde duşa girerken küveti doldurmak gibi bir tercihiniz varsa bu durum da 100 litreyi aşacak derecede su tüketimine yol açabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.