Evde Kötü Kolesterolü Düşürmenin Yolları


Evde Kötü Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Vücudumuzda bulunan 2 çeşit kolesterol çeşidi bulunmaktadır. HDL (iyi olan) ve LDL (kötü olan) adındaki kolesterolü olabildiğince dengede tutmak insan sağlığı açıcından önemli olacaktır. LDL yani kötü olarak tanımlanan kolesterolü evde doğal yöntemler ile düşürmenin bazı yollarını bugün sizlerle paylaşacağız.

LDL kolesterol içerisinde yoğun miktarda yağ bulunmaktadır. Bu durum insan vücuduna, kanda dolaşan kolesterolün damar duvarlarına yapışmasıyla zarar vermektedir. İsmini çokça duyduğumuz damar tıkanıklıkları da bu şekilde meydana gelmektedir.

LDL Yüksek Olmasının Nedenleri

50 yaş üstü erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda daha sık rastlanıldığı görülmektedir. Bununla birlikte aile bireylerinden de sizlere kalıtsal olarak geçme ihtimali bulunmaktadır.

Herkesin bildiği başta alkol olmak üzere, sigara tüketimi ve fazla kilolar da aynı şekilde yaşam tarzına bağlı olmak kaydı ile yüksek kolesterolün etkili olmasında oldukça büyük etkeni bulunmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarını saymıyoruz. Çünkü her türlü hastalığın başlangıcınca bu alışkanlıklar yatıyor ve aşağıda özellikle kolesterole iyi gelebilecek bazı yiyecekler üzerinde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yollar

Sabah öğünleri her zaman güne başlamanızda enerji ve metabolizmanız için güçlü bir etki yaratmaktadır. Kolesterolün düşürmesine yardımcı olabilmek amacı ile her sabah 1 büyük bardak sıcak su içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Sarımsağın uzmanlar tarafından saymakla bitiremeyecekleri kadar etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sarımsağı her sabah aç karnına 1 bardak su ile birlikte 2-3 diş olarak tüketebilirsiniz. Yalnız bir noktaya dikkat etmeniz gerekecek. Çünkü reflü ve mide rahatsızlıklarınız varsa size ağrı olarak geri dönüş yapabilir.

Kuruyemiş olarak özellikle ceviz LDL kolesterol için bir numaralı etkendir. Yalnız bunun da aşırısına kaçarsanız yağ almınız fazla olur.

Bu sayılanların yanında, havuç, pancar, zerdeçal, soğan, hindiba çayı, tarşın çayı, yeşil çay, çemen otunu da deneyebilirsiniz. Ayrıca vitamin değeri yüksek meyveleri de düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü LDL ve HDL kolesterol dengesini sağlamanız için C vitamini hayatınızda önemli bir yere sahiptir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.