Expertiz Analizlerinin Belirlediği 3 Önemli KriterKonut kredisi kullanımında ekspertiz raporları büyük bir önem taşımaktadır ve ekspertizler bazı analizler gerçekleştirerek bu noktada kriterler ile ilerlemektedirler. Alanında eğitimli kişilerin yaptığı incelemeler ve analizler dahilinde bir takım kriterler ön plana çıkar. Bu yazımızda sizler için konut kredisi kullanımında ekspertiz analizlerinde belirlenen kriterler nelerdir bu noktada nelere dikkat edilir bu konudan bahsedeceğiz. Eğer sizde bir konut kredisi kullanmak istiyor ve bu noktada ekspertiz raporunda ne gibi kriterler yer alıyor merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

 1. 1 Evin Mevcut Konumu, Manzarası ve Ulaşılabilirliği

  Expertiz-raporu-evin-konumu

  Konut almaya karar veren birçok kişi uygun bir konut kredisi için çalışmalara başlamaktadır. Banka ile görüşmeler sağlayan kişilere ekspertiz gönderimi yapılarak dairenin durumu incelenir ve bu noktada bir takım kriterlere dikkat edilir ve ekspertiz raporu bu doğrultu da hazırlanır.Bu noktada ilk kriter evin konumu ve evin ulaşılabilirliğidir. Evin hangi ilde yer aldığı, hangi ilçe de bulunduğu evin konumu merkezde mi, merkezden uzak mı, ev etrafında camii, okul, market ve sağlık ocağı bulunuyor mu, toplu taşıma araçlarına yakınlığı gibi konular analiz aşamasında eksperlerin kriterlerini belirleyen durumlardır. Yukarıda saydıklarımıza uzak olması durumunda fiyat açısından negatif bir durum oluşturacaktır.

 2. 2 Evin ve Binanın Fiziksel Özellikleri

  Expertiz-raporu-binanin-fiziksel-ozellikleri

  Ekspertiz analizlerinin belirlendiği diğer bir kriter ise binanın ve dairenin fiziksel özellikleridir. Ekspertiz raporunda bu durum büyük bir önem arz etmektedir. Ev sahibi olmak isteyen kişinin daire belirlemesinin ardından bankaya başvurusu ile birlikte ekspertiz uygun bir zaman aralığında kredi kullanılarak alınacak evi ziyaret eder. yukarıda bahsedilen evin mevcut konumu ve ulaşılabilirliği noktasında araştırmalarını tamamladıktan sonra binanın fiziksel özellikleri üzerinde bir inşaat mühendisi gibi uzman tarafından araştırma gerçekleştirir. Bu aşamada ilk olarak binanın yaşı belirlenir. Bina içinde dairenin hangi cephede ve dairenin kaçıncı katta olduğu tespit edilir. Bina bahçesi, inşaat ya da bitirilme hali bu noktada kriteleri belirler. Binanan deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı, sağlamlığı gibi faktörlere bakılır. Eğer kredi çekilecek daire inşaat durumunda ise %80 dairenin tamamlanmış olması kriteri devreye girer. Bununla birlikte dairenin büyüklüğü, dairenin nasıl ısındığı, manzarası (denize bakıyor ise fiyat artışı) kontrol edilerek kriterler belirlenir. Aynı zamanda binanın güneş alıp almadığı, otoparkının olup olmadığı da belirleme kriterlerinde büyük önem arz etmektedir. Ekspertiz değerlendirmesinde ve raporunda bu konular büyük önem taşır.

 3. 3 Binanın Sosyal İmkanları

  Expertiz-raporu-binanin-sosyal-alanlari

  Ekspertiz analizlerinin belirlediği kriterler arasında son olarak binanın sosyal imkanları dikkat çekmektedir. Önceki dönemlerde ekspertiz raporlarında çok yer bulmayan bu konu özellikle son 10 yıldır rapor içerisinde analiz kriterlerinde önemli bir yer edinmiştir. Bu noktada dairenin, binanın sosyal imkanları ekspertiz tarafından incelemektedir. Binanın spor salonu bulunuyor mu, bulunuyor ise ne denli faaliyette, fitness salonu mevcut mu, binanın ortak kullanım alanında bir havuz mevcut mu tüm bunlar bir analiz kriterinde yer almaktadır. Tüm bunlar ile birlikte binanın sosyal tesisleri var mı, eğer bina site içerisinde yer alıyor ise bir güvenlik mevcut mu, binanın kullanımına açık bir çocuk parkı var mı, aynı zamanda sinema, kapalı salon gibi bir takım imkanlar mevcut mu tüm bunlar ekspertiz tarafından rapor edilerek düzenlenmektedir.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.