Fabrikaların Geleceği ‘’Katmanlı İmalat’’


Fabrikaların Geleceği ‘’Katmanlı İmalat’’

Katmalı İmalatın keşfi ile birlikte endüstriyel sektörün çığır açması aynı zamanda fabrikaların da üretim prosesleri ve gelecek vizyonları için büyük değişikliklere adım atacağının bir göstergesi olmaktadır.

Katmanlı İmalat, diğer bir adıyla 3D baskı olarak ta bilinmektedir. Hatta 3D baskının herkes tarafından bilinmesine rağmen katmanlı üretim yani imalat terimi daha çok endüstriyel alanda daha çok kulağa hitap etmektedir. Peki katmanlı imalat nedir?

Katmanlı İmalat Nedir?

Kullanılacak farklı yöntemler ile 3 boyutlu somut bir nesnenin üretimi anlamına gelmektedir. Bu imalat yönteminde tasarımlar bilgisayar üzerinden hazırlanır, katmanlara bölünür ve oluşturulan bu katmanlar üst üste getirilerek nesne oluşturulur. Bu nedenden ötürü olsa gerek katmanlı imalat makineleri, endüstriyel robotlar olarak ta ele alınır. Endüstriyel robotlar da, endüstri devrimi olarak nitelendirilir. Çünkü internet teknolojileri sayesinde yapılan herhangi bir tasarım ürünü, dünyanın herhangi bir bölgesine iletilerek orada da bu üretim gerçekleştirilebilir.

Kullanımı Nasıldır ve Faydaları Nedir?

Katmanlı İmalat, bilgisayarda çizilen tasarımın boyutlarını birebir fiziksel halde somut bir nesneye çevirebilmektedir. Kullanılan 3D yazıcının baskı malzemeleri içerisinde reçine, alçı, seramik, polimer, plastik, metal ve hatta şuan deney aşamasında bulunan çalışmalar ışığında insan dokusu gibi yüzden fazla, sıvı, gaz, katı ve toz halinde kullanılmaktadır.

3D yazıcıların en büyük avantajı zamandan tasarruftur. 3D sayesinde tüketiciler de artık bir üretici olabilmektedir. İmal edilen nesneler arasındaki işçi ve aracı masraflarının ve sürelerinin ortadan kalkması sonucu üretim daha kısa bir süre içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hızlı prototip ve model üretiminde bu durumun farkı anlaşılacaktır. Sürümün hızlı olması aynı zamanda maliyeti de azaltacaktır. Bu durumun bir diğer avantajı ise gelişmiş tasarımların orijinal parçalara göre daha az ek parça gereksinimi olduğu gibi daha da hafiftir. Ayrıca daha uzun ömürlü ve daha sağlam olur.

Fabrika Yapısı ve Ölçeği Değişecek

Katmanlı imalat sayesinde üretimin olağanüstü derecede hızlanması ile zaman tasarrufu sağlanması haliyle seri üretim yapacak fabrikalar için de bir avantaj haline geliyor. Dünyanın bu güne kadar imal edilmesi mümkün olmayan yapıları kolaylıkla imal ediyor olması yeni bir sanayi devriminin de başlangıcı olarak sayılıyor. 21. Yüzyıl teknolojilerinin bugünkü gelinen noktası Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından ‘’Dördüncü sanayi devrimi’’ olarak adlandırılıyor. Ve yine WEF’e göre geleceğin fabrikalarının son derece verimli ve sürdürülebilir olması için aşağıdaki değişimleri yaşaması gerektiğini belirtiyor.

  • Fabrikaların enerji tüketimleri azaldığı gibi çevreye olan etkileri de azalacak.
  • Üretimlerin coğrafi olarak dağıtılması ve uygulanmasına daha çok önem verilecek. Üretimler kolaylıkla pazara yakın olan bölgelere taşınabilecek. Bu şekilde şirketlerin yerel ihtiyaçlara yanıt vermesi kolay ve hızlı olacak.
  • Üretim hatları zaman geçtikçe daha modüler bir hal alacak ve yer değişimi kolay olacak. Dijital üretim teknolojileri sayesinde ürün ve yazılım geliştirenler ile üretim teknisyenlerine daha temiz ve havadar çalışma koşulları sunulacak.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.