Fazlası Ölümcül Derecede Zararlı Şeyler

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerin fazlası ölümcül derecede zararlı şeyler bakımından olup olmadığını bilmek bizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Fazlası Ölümcül Derecede Zararlı Şeyler

Her ne kadar gözümüzün önünde olsa da başımıza gelmeden anlayamayacağımız bazı durumlar bizleri hasta edecek kadar zararlı bileşenlere sahiptir. Bunlar içerisinde bazen besinler bazen vitaminler ve özellikle de kimyasal içeren kremler bulunmaktadır. Şimdi ise bunları tek tek ele alalım.

Siyah Çay

Çok tüketildiğinde halk arasında en çok bilinen demir eksikliği yaptığı gibi kansızlık ve kalsiyum emilimini de engelleme rolü üstlenir. Çünkü çay içerisinde oksalat molekülü bulunur. Ve oksalat bulunduran pek çok yiyecek ve içecek insanlarda böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle de böbrek taşı sorunu olan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Uzmanlara göre ise günde 4 fincan çay içmek en idealidir.

Soya Sosu

Soya sosu gibi besinler, sodyum bakımından zengin içerik taşırlar. Kanda soydum / tuz miktarının artmasına hypernatremia adı verilir. Bu isim basit olarak kanda dolaşan fazla tuz miktarıdır. Bunun anlamı ise vücutta bulunan tuz miktarı fazla oldukça sistem su çekmeye başlar ve bu durum beyne ulaştığında ise beyin kanaması gerçekleşebilir. Bu yüzden dengeli tüketmekte fayda bulunur.

Turpgiller Ailesi

Antioksidan içermeleri ve diğer faydalı yönleri ile karalahana, brokoli ve brüksel lahanası oldukça çok tavsiye edilmektedir. Faydaları arasında yer alan K vitamini vücutta kanın pıhtılaşması üzerinde rol oynar. Ancak fazla miktarda alınan bu besinler hormonların çalışmasını yavaşlatabilecek yan etkileri de barındırır.

Ton Balığı

Marketlerde göreceğiniz konserve ton balıkları içerisinde cıva bulunmaktadır. Aslında pek çok yırtıcı balık türünde cıva bulunur. Cıva insanlarda toksik madde olarak tanımlandığı için fazla alımı zehirlenmelere yol açabilir.

Vitaminler

Belki de vitaminlerin zararlı olabileceğini ilk defa duyuyorsunuzdur. Ancak hepsi değil. Sadece A vitamini diğerlerine göre suda çözünürlüğü daha az olduğu için vücutta depolanması çok daha olasıdır. Ve fazla depolandığında ise karaciğer hasarına ve kanserlere yol açabilir.

Diş Macunu

Çocuklara çokça uyarıca bulunduğumuz bir durum. Diş macunu içerisinde bulunan florür diş çürümelerini önlemek amacıyla katılıyor olsa da bunu yutmak sizin zehirlenmenize kadar gidebilir.

Kremler

Kas kremleri her ne kadar ağrılarınıza şifa da olsa her zaman bölgesel sürülmeleri ve aşırıya kaçılmaması gereklidir. Aksi halde gözenekler aracılığıyla vücuda dağılan kimyasal bileşen sizlerin zehirlenmesine yol açabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.