Gebelikte Tiroid Eksikliğinin Sebepleri

Troid hastalıkları sadece hamilelik döneminde değil aynı zamanda sonrasında da görülmektedir. Postpartum Tiroid hamilelikten sonra lohusa döneminde sıkça görülmektedir.


Gebelikte Tiroid Eksikliğinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamile bayanların düzenli doktor kontrollerinde istenen ilk testlerden biri tiroid kontrolüdür. Gebelikte tiroid sıkça görüne hastalıklardan biri olup bebeğe de geçmektedir. Bu nedenle en kısa sürede tedavi edilmelidir aksi halde hem anne hem de bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bebekte ve annede hipertriodizm ve hipotiroidizm hastalıkları görülebilir.

Peki gebelikte triodin sebebi nelerdir ve belirtileri ve tedavisi nasıl yapılmalıdır?

  • Tiroid, boğazda bulunan kıkırdakların altındaki H biçimindeki bezlerdir ve 30gr’amdan daha hafiftir. Kana kırmızı rengi verirken hormon üretmektedir.
  • Doğurganlık yaşındaki hemen hemen tüm kadınlarda görünen tiroid yetmezliği hamilelik sonrasında bile görülebilir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Hamilelik sürecinde görülen hipertiroid aşırı derecede yükselen tiroid hormonu sonucu ortaya çıkar ve hastalığa yol açar. Belirtileri ise: Hormon seviyelerinin artması, Bezin büyümeye başlaması, yorgunluk, kusma, bulantı, kalp atış hızının artışı, vücut ısısının artışı, iştahta değişiklik meydana gelmesi, sürekli baş dönmesi, aşırı terleme, görmedeki zayıflık, kan şekerinin artması, karın ağrısı gösterilebilir.
  • Hastalığın teşhisi noktasında testler uygulanmaktadır. Genellikle ilk etapta son derece hassas olan TSH testi yapılmaktadır. Özellikle hipertiroid hastalığının belirtisi için kullanılmaktadır. Daha sonra T3 ve T4 testi yapılmaktadır. Kandaki T3 ve T4 düzeyleri ölçülerek tanı konulmaktadır. TSİ testi ile önceden Grave hastalığı taşıyıp taşımadığı test edilmektedir.
  • Bu noktada teşhis konulduktan sonra tedavisi ise sınırlıdır buda bebeğe olumsuz etki etmemesi içindir. Tedavisine hekim karar verir.
  • Postpardum Tiroidit

Troid hastalıkları sadece hamilelik döneminde değil aynı zamanda sonrasında da görülmektedir. Postpartum Tiroid hamilelikten sonra lohusa döneminde sıkça görülmektedir. Genellikle ya Hipotiroidi ya da hipertiroidi veya ikisini beraber kişiye taşımaktadır. Doğumdan sonraki bir yıl içinde vücuda etki etmeye başlar. Eğer kalıcı hale gelirse ömür boyu tedavi gerektirmektedir.

  • Belirtilerine gelecek olursak: yorgunluk, sinirlilik ve asabiyet hormonal değişiklikler, doğum sonrası depresyon, anksiyet, istemsiz titremeler, uykusuzluk ve kuru cilt olarak gösterilebilir.
  • Tıpkı diğer tiroid hastalıkları gibi Postpardum Triodit hastalığı da en kısa sürede tedavi edilmelidir aksi halde başka hastalıklar ile beraber baş gösterir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.
  • Hamile kalmayı düşünüyorsanız veya belirtileri varsa kesinlikle muayene olmalı ve doktor kontrolünde testlerinizi yapmalısınız.
  • Eğer yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı sizde bulunuyorsa kesinlikle bir doktordan yarım almanız gerekmektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.