Geleceğin İyon Uçak Teknolojisi


Geleceğin İyon Uçak Teknolojisi

Bilim kurgu filmlerindeki bir hayal daha gerçek oldu. İyon motorlu ilk uçak havalandı. Her ne kadar az bir yol kat etse dahi geleceğin uçak teknolojisi için bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Eski uçak teknolojileri bir çok hareketli aksama ve fosil yakıtlara ihtiyaç duyarken, yeni geliştirilen bu iyon teknolojisi ile hareketli aksam olmadan ve pervane sistemi bulunmadan havadaki iyonlarla etkileşime girerek bir elektrik akımı oluşturuyor ve böylece havada hareket edebiliyor.

Keşfedilen bu sistem ile uçakların artık daha çevreci olmasına ve daha sessiz çalışmasına olanak sağlıyor. Şuan yapılan bu deneyde uçak, 5 m kanat genişliğine ve 2.5 kg ağırlığa sahip. Ayrıca iyon itki motor sistemi kullanılıyor. Henüz diğer motorlu uçaklarla herhangi bir rekabet söz konusu olmasa da ilk üretilen motorlu uçaklara nazaran bir karşılaştırma yapılabilir ve böylece gelişimi üzerine büyük fikirler elde edilebilir.

İyon İtki Motorunun Çalışma Prensibi

İyon itki motorlardaki prensibin başı, yüksek voltaj kullanılarak gaz halinde bulunan moleküllerin iyonlaştırma çabasıdır. Uçağın kanat kısımlarına yerleştirilen iki tane iletken birim gerilimlerin iletilmesini sağlıyor. Ön kısımda +20 binlik volt gerilimi, havadaki atomlara iletiliyor. Arka tarafta bulunan iletken sayesinde ise -20 bin volt gerilim ortaya çıkarıyor. Sanki birer mıknatıs gibi iş yapan sistem ön taraftan kopan elektronların arkaya doğru gidişinde bir hava akımı oluşturuyor.

Araştırmacıların gözünde iyon rüzgarı olarak adlandırılan bu sistem ile iyonlar hava molekülleriyle birer etkileşim haline giriyor. Bu etkileşimde birbirleri ile çarpıştıklarında inanılmaz bir hava akımı üretiyorlar.

İlk Denemeler

Araştırmacılar deney kapsamında uçağı ilk etapta 60 m kadar uçurabilmişler. Bu uçuş ise yaklaşık olarak 12 saniye sürmüş.

Yapılan deneylerde uçak 60 m kadar havada ilerliyor olsa da ilk etapta uçağa ivme verebilmek amacı ile mancınıkla atış gerçekleştiriyorlar. Ancak bu mancınık sistemi olmadan devamlılık nasıl sağlanabilir? Şimdi araştırmacıların kafasındaki soru işareti ise her ne kadar başlarda drone mantığı ile üretilmiş olsa da gelecekte insan taşımacılığı için nasıl kullanılacağı gerçekten bir merak sorusu.

Sonuç olarak günümüzde kullanılan motorlara göre sessiz çalışması, egsoz dumanının olmaması ve hareketli aksamı olmaması gibi oldukça avantajlı faktörleri bulunduğundan havada kalmayacak ve mutlaka geliştirilecek bir teknoloji olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.