Geleceğin Yenilenebilir ve Depolanabilir Enerjisi: Güneş Işığı


Geleceğin Yenilenebilir ve Depolanabilir Enerjisi: Güneş Işığı

Çağımızın son zamanlarda en büyük problem kaynaklarından bir tanesi de enerjidir. Enerjinin üretilirken çevreye verdiği zararlı etki atmosferimizin zamanla aşınmasına neden olduğundan, insanoğlu artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.

Neden Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji

Bu sorunun yanıtı yaklaşık 10 sene önce tüm bilim haberlerinde bas bas bağırılarak ifade edien küresel ısınmanın yol açtığı problemlerdir. Çünkü günümüz enerji üretimlerinde fosil kaynakların olağan kullanımı neticesinde dünya atmosferinde biriken gazların sera etkisi yaratmasıyla küresel ısınma dediğimiz mevsim değişiklikleri ortaya çıkmaktadır. Bunu takiben dünyada yeşil alanların azaltılması ve çoğalan nüfus ile de bu durum daha da körüklenmiştir. Ne var ki dünya ciddi bir problemle karşılaşmaya başladı ki, yetkililer ve bilim insanları bu yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları üzerine yoğunlaştı.

Doğanın Kaynakları Ne Kadar Verimli Kullanılabilir?

Doğanın kaynakları illa ki aldığınız gibi geri verilmez. İlla ki bir dönüşüm olur ve bu durum farklı bir noktadan tekrar dönüşüm yaşanmazsa doğanın dengesini bozarak sonuçlanır. Dünya üzerinde bulunan atık yığınları da bu durumun bir özetidir.

Dünya üzerinde arkamızda atık bırakmamak için doğanın döngüsünü iyi benimsemeli ve bundan da faydalanmalıyız. En basitinden rüzgar diyelim. Çünkü doğadan gelen ve önüne uygulayacağınız sistem ile kolaylıkla enerji üretip dağıtabileceğiniz bir olanak. Aynı şekilde denizlerde ve okyanuslarda bulunan akıntılar. Bu akıntıları da rüzgarlara benzetebiliriz. Bu şekilde olağan ir düzen içerisinde sistemler oluşturarak enerji döngüsü için kendimize pay ayırabiliriz.

Güneş Işığının Verimi

Rüzgar türbini, deniz altı elektrik üretme pervane sistemleri, su buharından elektrik üretme ve buna benzer bir sürü yeni icat ile enerji piyasasına yenilenebilir ve sürdürülebilir sistemler üretiliyor.

Aslında çok zamandır göz önünde olan ancak maliyetleri bakımından arka planda kalan güneş ışığı projesi şimdilerde MIT bilim adamları sayesinde yeni bir boyut kazanmış durumda.

Hali hazırda kullandığımız pillere benzer bir yapıda olmasına gönderme yapılarak, içerisinde bulunan elektrik enerjisinin artık güneş ışığı olabileceğine ve depolanan güneş ışığının yıllar sonra bulunduğu yerden salınarak ısıya dönüşebileceğini belirtiyorlar.

Bir çakmağı hayal edin ve gazın nasıl serbest halde gaz ve sıkıştırılmış halde sıvı olabileceğini düşünün. Burada uygulanan ışığın sıvı hale dönüştürülmesi de çakmak gibi bir pil şeklinde hayal edin.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sıvı moleküller aslında karbon, hidrojen ve nitrojenden oluşuyor. Tasarlanan sistemde, güneşe göre yön değiştirebilen bir çanağın arkasından uzanan şeffaf bir boru içerisinden sıvının geçirilmesiyle oluşuyor. Güneş ışınları ile etkileşime giren sıvı kuadrisiklana dönüşüyor. Ardından da çok düşük bir enerji kaybı ile depolama yapılabiliyor.

Bilim adamlarına göre bu çıkan ısı kaynağı 63 derece Celsius olabiliyor. Amaç bunu daha üst düzeylere çıkartmak. İlk hedef ise şuan 110 derece. Son olarak sistemin daha denemeleri sürüyor ve muhtemelen 10 yıla kadar ticari kullanıma hazır olabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.