Genç Girişimcilere 3 Yıl Boyunca Vergi ve Sigorta Prim Teşviki


Genç Girişimcilere 3 Yıl Boyunca Vergi ve Sigorta Prim Teşviki

Yeni iş kuran Genç Girişimcilere müjde! Eğer 29 yaşını tam doldurmadıysanız, faaliyet süresi takvim gününden itibaren 3 yıl boyunca hem vergi hem de prim haklarından faydalanabiliyorsunuz.

Gelir İdaresi Başkanlığının çalışmaları doğrultusunda ‘’ Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki’’ kitapçığı içerince yeni iş kuran girişimcilere destek amacıyla vergi ve prim alanında avantajlar sağlanıyor. Böylece gerekli şartları yerine getiren girişimciler yılık elde edecekleri kazançların 75 bin liralık kısmından vergi istisnası uygulanacak.

29 Yaşını Doldurmamış Olmalı

Gelir İdaresinin bu yararından faydalanmak için öncelikle 29 yaşını doldurmamak gerekiyor. Bunun yanında aynı kişilerin kendi adına gelir vergisi mükellefiyeti olması ancak bunun da ilk defa alması gerekmektedir. Ticari, mesleki veya zirai faaliyetleri kapsayacak uygulama kazançlarında, genç girişimcilerin bu beyana tabi olmasının yanı sıra başka bir gelirlerinin de olması halinde faaliyetlerde istisnayı kullanabiliyor.

Bu kapsam gelir vergi mükellefiyetinin de ilk defa alınmasından anlaşılacağı gibi bu sürede yeni faaliyete başlanılması teşvik süresinin de uzatılmayacağı anlamına geliyor. Yalnızca 3 vergilendirme dönemini kapsıyor.

Sonuç olarak yıllık gelir vergisi beyannamesinde gelir bildirim tablo kısmına, yine o yıl elde edilmiş olan gelir içerisinden teşvik tutarı düşüldükten sonra kalan kısım net olarak yazılıyor.

Kendi İşi Olması Önemli

Bu yarardan faydalanmak isteyen girişimcilerin işi kendisinin olması ve yine kendisi tarafından gerekli sevk ve idaresinin yapılması gerekiyor. Eğer bu şartlar ortaklık ya da şahıs şirketi durumunda ise işe başlama tarihine bakılarak ortak olan tüm kişilerin gereken şartları taşıması gerekiyor. İşletme veya mesleki faaliyetlere daha sonrasında katılan kişiler için yarar kapsama alanı içerisine girmiyor.

Teşvik Primi O Yıl İçin Geçerli Olacak

Vergi teşvikinden yararlanan mükellefler herhangi bir nedenden ötürü faaliyeti terk ederse, başlangıçtan terk edilen tarihe kadar geçen sürede elde edilen kazançlar üzerinden teşvik priminden yararlanacak. Ancak faaliyet terk edildikten sonraki bir zaman yine aynı faaliyetlere başlayan kişiler, adlarına işlenmiş ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti şartını ihlal edeceğinden teşvikten yararlanması da maalesef mümkün olmayacak.

Teşvikten yararlanan kişilerin, faaliyetlerini başlangıç süresi içerisinde değiştirmeleri durumunda ise yararlanılmayan süre çerçevesinde yine teşvikten yararlanmaları mümkün olacak.

Eğer belirlenen limit, o yıl vergilendirme dönemi içerisinde gerçekleşmeyecek olursa verilen teşvik sonraki yıla aktarılmayacak.

Hazine Sigorta Primlerini Karşılayacak

Yarardan faydalanmaya hak kazanan kişiler vergi indirimlerinin yanı sıra sigorta primlerinden de faydalanabiliyor. Bunun için yapılması gereken 18 ile 29 yaş sınırı arasında yer almak ve kendi işinde çalışasının yanı sıra Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamı içerisinde yer alarak sigortalı sayılan gerçek kişiler olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kimse vergi dairesinden ‘’Genç Girişimcilere Kazanç İstinası Belgesi’’ alması ve bunu da sosyal güvenlik müdürlüklerine gidip başvuru yapması isteniyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.