Giyilebilir Teknoloji Nedir?


Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji nedir? Giyilebilir teknolojinin kullanım alanları nelerdir? Giyilebilir teknolojinin avantajları nelerdir? Giyilebilir teknoloji ne işe yarar? Giyilebilir teknoloji ürünleri nelerdir?

2010 yılından bu yana hızla hayatımızın içerisine girmeye devam eden teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Fosil yakıtları terk edip elektrikli araçların geliştirilmesi, interneti artık bilgisayar ve telefon dışında da aktif kullanabiliyor olmamız ve son yıllarda gündeme damga vuran yapay zeka. İşte tüm bunların hayatımız içerisinde yer alması bizleri apayrı bir dünya yaşamına itiyor.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Tanımı oldukça basit. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere gelişen teknolojilerin giysiler üzerinde yer alması. İnternet ve bluetooth gibi teknolojilerin giysiler üzerinden günlük kullanımımıza sunulmasıdır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

En başta giysilerimiz olmak üzere, bileklikler, kol saatleri, akıllı gözlükler giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır. En çok revaçta olan bu ürünler, insanların yaşantılarının büyük bir bölümünde aktif olarak kullandıkları ve giderek te yaygınlaşan ürün yelpazesidir.

Giyilebilir Teknoloji Ne İşe Yarar?

İnsanların en çok kullandıkları aksesuarlardan bir tanesi kol saatleridir. Sadece saat maksatlı değil, son zamanlarda çıkan farklı özellikleriyle artık telefon ile halledebileceğiniz çoğu işi telefonlar yardımı ile giderebilirsiniz. Tıpkı telefonunuza gelen bir SMS gibi ya da herhangi bir bildirim gibi haberleri kol saatinizin ekranında görebilir ve her an telefonunuza bakmak zorunda kalmazsınız. Akıllı kol saatleri sadece SMS ve bildirimler dışında özellikle spor ile uğraşanlar için daha çok etkileyici bir özelliğe sahiptir.

Spor yapanlar özellikle telefonlarda en çok kullanılan, adım sayısı, yakılan kalori gibi uygulamaları kol saatleri yardımıyla hem daha kullanışlı olarak hem de zaman kaybetmeden erişebileceklerdir.

Bir diğer aksesuar aracı olarak oldukça çok kullanılan bileklikler de yine spor alanlarında kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor. Bilekliklerin kendi topladığı bilgilerin dışında ek olarak GPS bağlantısına sahip olduğu için ortam içerisindeki yükseklik, sıcaklık ve nem gibi değerleri de kolay bir şekilde ölçebilmektedir.

Son zamanlarda oyun teknolojilerinden çok duyar olduğumuz sanal gerçeklik artık giyilebilir gözlüklerde mevcut. Bunun yanı sıra günümüzde telefonlar yardımı ile ses kaydı yapıp, fotoğraf ve video çekebiliyorken artık bu durum gözlüklere yansıyacak. Oldukça pratik kullanıma ev sahipliği yapan gözlükler, 2019 yılında patlama yaşayacak desek sanırım yanılmayız.

Son olarak diğer giysiler ve çantalar. Bunların da kendi içerisinde özellikleri bulunur. Bazıları vücudunuza bağlı olacak şekilde sizin sağlık değerlerinizi ölçerek bildirim yapar. Ayrıca yine internet ve bluetooth kablosuz bağlantı sağladığı için gerekli bilgiyi anlık olarak depolar ve bunu akıllı cihazınıza yansıtabilir.

Teknolojinin daha da gelişmesi ile giyilebilir teknoloji alanının nasıl bir noktaya ulaşabileceğini hep birlikte göreceğiz. Şuan hayatımızın merkezi olan telefonlarımızın bile yerini alan giyilebilir teknolojiler, şuan yapılan beyin gücü çalışmalarına kadar bile yükseliş gösterebilir. Şuan bunu göremiyoruz ancak hızlı ilerleyen teknoloji ile çok da fazla bekleyeceğimizi sanmıyorum.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
1
Efsane
Komik Komik
1
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
4
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
2
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.