Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?


Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Beyin sağlığı için gerekli olan vitaminler nelerdir? Hafızayı korumak ve güçlendirmek için gerekli olan besinler nelerdir? Bireyin sağlıklı beyin gelişimi için neler gereklidir?

Hafıza, insanların sadece anılarının saklandığı bir kısımdan daha öte, sosyal hayatında ya da işinde önemli bir kariyer sahibi olmak ve başarılı olabilmesi için de oldukça önemlidir. Bu nedenle, her yaşta oldukça öneme sahip hafızamızı her daim zinde tutmak ve güçlendirmek için özen göstermeliyiz.

Hafızayı güçlendiren besinler adında paylaşım yapmadan önce asıl bize gerekli olan ve besinler içerisinde bilinçli olarak seçim yapmamızı gerektiren vitaminlerden bahsetmemiz gerekir.

Hafızayı Güçlendiren Vitaminler

Uzman yetkililer her zaman dengeli beslenmek ve her besinden fayda sağlamak, aynı zamanda vücudun gerekli tüm vitaminlerine sahip olmak demektir diye dese de bazı önemli vitaminlerin haliyle yeri ve önemi büyüktür. Bu vitaminlerin de en önemlileri Omega 3 ile B vitaminleridir.

Omega 3, yani yağ asitleri içerisinde DHA ve EPA dediğimiz bileşenler bulundurur. Bu bileşenler, beyin fonksiyonlarını düzenlemede ve geliştirmede etkin rol üstlenir. Hatta Avustralya’da yapılan araştırmalarda 6 ay boyunca düzenli Omega 3 tüketen çocukların diğerlerine göre hafıza testlerinde daha iyi sonuç aldıklarını göstermiştir.

B vitaminine gelecek olursak ta, sinir sisteminden beyin fonksiyonlarına kadar güçlü iletişim kurmayı ve bilinç yanında hafızayı da güçlendirdiği bilinmektedir. B vitaminlerinin içerisinde özellikle B6, B12 ve B9’un güçlü bir yeri bulunur. Hatta B9, yani folik asit hafıza için güçlü bir rol üstlenir.

Bu iki vitamin dışında her zaman vücudumuz için önemli olan C vitamin ve sinir hasarlarına karşı koruma sağlayan E vitamini de oldukça önemlidir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Öncelikle sebzelerden başlayalım. Çizgi filmlerden temel reisi hepimiz aşağı yukarı hatırlarız. Ispanak ile güçlü kuvvetli olur. İşte bu güç aynı zamanda bizlerin hafızayı güçlendirmesi için de önemlidir. Çünkü içeriğinde bulunan B, E vitamini ile folat sayesinde zengin olmakla birlikte beyin hücrelerini zararlı olan serbest radikallere karşı korur. Ispanağın yanında K vitamini açısından zengin olan brokoli ve kuşkonmaz da hafızayı güçlendirmektedir.

Meyveler içeriğinde de, özellikle hafıza düşmanı olan hücre hasarlarına karşı antioksidan bakımından zengin olanları tercih edebiliriz. Bu bağlamda çilek, böğürtlen, portakal, elma, kırmızı üzüm, kivi ve yaban mersini tercih edilebilir.

Kuruyemişler içerisinde herkesin ezberlediği fındık, fıstık ve özellikle ceviz tüketiminizi günlük alışkanlık haline getirebilirsiniz. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan bu kuruyemişler beyinsel faaliyetler konusunda oldukça iddialıdır.

Gelelim et ürünlerine. Burada tavuk tüketimi konusunda yapılan araştırmalarda hafızanın yanı sıra dikkat ve konsantrasyonun da ciddi anlamda üst seviyelere çıkabildiği gözlemlenmiştir. Et suyunda ise prolin, kolajen ve glisin amino asitlerinin beyni beslediği bilinmektedir. Son olarak balık konusunda gelecek olursak, olmazsa olmaz ölçüsünde haftada en az 2 gün somon ve ton balığı tüketmenizde fayda olacaktır.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.