Hamile Kalmanın Anlaşılması ile Alakalı 5 Merak Edilen Bilgi


Hamile kalma yöntemi, insanlar hamile kaldıklarını nasıl anlarlar?, hamilelik istemeyen bireyler korunma için neler yapabilir?, kürtaj gibi konuları 5 başlık halinde kaleme aldık.

 1. 1 Hamile Nasıl Kalınır?


  Yumurta ile spermin döllenmesi sonrasında yeni bir canlının oluşması olayına hamilelik denilmektedir. Hamileliğin oluşması için öncelikli olarak sağlıklı spermin sağlıklı yumurta ile karşılaşması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü gibi hamile kalmak için en iyi zaman, iki adet kanaması ortasında yapılacak birleşmedir. Bu dönemlerde yapılacak cinsel ilişki esnasında erkeğin spermleri hazne içerisinden rahme doğru hareket etmeye başlar. Sperm ardından kadının yumurtasında bulunan tüplerde karşılaşır ve spermlerden bir tanesi yumurtayı döller. Spermler kadın vücudunda 3 gün canlı kalabilmektedir ve bu süre içerisinde cinsel ilişki olmasa dahi yumurta döllenir, hamile kalınır.

 2. 2 Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?


  Düzenli olarak adet gören kadınlar, hamilelik döneminde  (Gebeliğin ilk ayı hariç.) adet görmezler. Ancak adet görülmemesi hamileliğin tek belirtisi değildir.Gebelik döneminin 2. ve 12. haftasında anne adaylarının %50’sinden fazlasında bulantı görülmektedir. Sabahları şiddetli olan bulantılar, gebeliğin ilerleyen günlerinde azalır. Bununla birlikte şiddetli yorgunluk belirtisi ve mesanede meydana gelen duyarlılık da hamile kalındığının en büyük belirtilerinden bir tanesi. Mesanedeki duyarlılığın artmasının en büyük sebebi ise büyüyen uterusun mesaneye baskı yapmasıdır. Ancak siz kafanızda soru işareti barındırmamak adına, ilk adet gecikmenizin üzerinden bir buçuk hafta kadar geçmesi ile beraber internette 5TL'ye satılan gebelik testlerini alıp hamile olup, olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Sabahları aç karına yapacağınız idrarınız ile bu testler sayesinde gebe olup, olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İki çizgi çıkması durumunda gebesiniz demektir.

 3. 3 Hamilelikten Korunma


  Hamile kalmak istemeyen kadınların öncelikli olarak yaptıkları korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapları gelmektedir. Bir ay boyunca kullanılan bu haplar ile gebelik %99 oranında korunmaktadır. Ancak hormon seviyesinde değişim göstermesinden ötürü, prezervatif ile korunma yöntemi daha çok tercih edilir. Bunun yanı sıra aylık ve üç aylık yapılan iğneler ile de hamilelikten korunabiliyor. Kolun iç kısmına yerleştirilen deri altı kapsülleri ve rahim içerisine yerleştirilen küçük plastik araçlar ile de yüksek oranlı koruma işlemi gerçekleştirilmektedir. Son dönemlerde ise erkekler gerek hamilelikten korunma gerekse cinsel hastalıklara karşı savunma için prezervatif kullanmaktadır. Şimdilerde yalnızca erkekler değil, kadınlar da kondom kullanabilmektedir. Kadındaki tüplerin erkeklerde ise kanalların bağlanması işlemi tekrardan çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin yaptıracağı gebelikten korunma yöntemleri olarak bilinmektedir. Ayrıca rahime kelepçe takdırmak da bir başka korunma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 4. 4 Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır?


  İsteğe bağlı olarak karnındaki bebeği aldırmak isteyen kadınların bunun için gebeliğin 10. haftasına kadar süreleri bulunmaktadır. Bu süreç ultrason ölçümleri ile belirtilmekte ve iki buçuk aylık bebekler kürtaj yöntemi ile alınabilmektedir. 10 hafta 1 gün ve daha büyük olan gebeliklerde ise yasal olarak kürtaj yapılmasına izin verilmez. Ancak anne ve bebek sağlığını ciddi biçimde tehlikeye atan durumlarda ise herhangi bir süre sınırlaması bulunmuyor. 10 haftadan büyük bebeklerin kürtaj yapılması için gerekli Tüzük içerisinde hastalık listesi yer almaktadır. Anne, bebek ya da her ikisinde meydana gelen ve listede yer alan hastalıkların meydana gelmesi sonrasında ise gebeliğin süresine bakılmadan kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 5. 5 Kürtaj Ücretleri Nelerdir?


  Kürtaj fiyatları, birçok farklı neden bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kürtaj fiyatlarının belirlenmesini sağlayan en önemli etkenlerin başında ise hastanenin bu konudaki politikası gelmektedir. Bununla birlikte kürtajın nasıl bir anestezi ile yapılacağı, doktorun bu konudaki tecrübesi de fiyattaki değişimlerin nedenleri arasında bulunuyor. Kürtaj yaptırmaya karar veren kadınlar, doktorlar ile görüşürken öncelikli olarak gebeliğinin kaçıncı haftasında olunduğunu iletmeli ve sonrasında da fiyat konusunda istenilen bilgileri almalıdır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.