Hamilelik ve Gebelik Hakkında Merak Edilen 5 Bilgi


Hamilelikte Neler Yenilmemelidir?, Hamilelikte Sivilceler ile Nasıl Baş Edilir?, Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?, Hamileyken Tekrar Hamile Kalınır Mı?, Doğum Stressiz Nasıl Yapılır? Gibi merak edilen 5 farklı soruyu sizler için cevapladık.

 1. 1 Hamilelikte Neler Yenilmemelidir?


  Hamilelik dönemi, kadınların oldukça dikkatli olması gereken dönemler arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise hamilelik esnasında sağlığının korunması gereken kişi yalnızca anne adayı değildir, aynı zamanda karnındaki bebeğin gelişiminin de gerekli olan periyotta ilerlemesi gerekir. Bu dönemde anne adayının mümkün olduğu kadar sağlıklı besinler yemesi gerekir. Aksi bir durumda yalnızca bebek değil anne adayı da ciddi zarar görecektir. Bu dönemde yenilmemesi gereken yiyeceklerin başında, çiğ ya da az pişmiş yiyecekler geliyor. Çiğ köfte, sushi tarzı yiyecekler, iyi pişirilmeyen sucuk, sosis, mayonez gibi ürünler bu kategori içerisinde yer almaktadır.

  Bunlarla birlikte tatlandırıcılar, özellikle gluten içeren tatlılar yenilmemelidir. Alkol, cips ve türevi aşırı yağlı yiyecekler, pastorize edilmemiş süt, şekerleme, çok yoğun şerbetli tatlılar da bu dönemlerde yenilmesinde sakınca görülen yiyecekler içinde yer alıyor. Hamilelik döneminde pek çok anne adayı sigara kullanımını azaltmakla yetinirler. Fakat normalde dahi zararları herkesin malumu olan sigaranın hamilelik esnasında 1 ya da 2 tane dahi sigara içilmesi demek, hem annenin hem de bebeğin ciddi sağlık sorunları ile karşılaşması anlamına gelir. Bu yüzden bu dönemde asla sigara içilmemelidir.

 2. 2 Hamilelikte Sivilceler ile Nasıl Baş Edilir?


  Stres hormonlarının hamilelik döneminde aşırı bir şekilde çalışması sonrasında hormonal denge bozuklukları meydana gelmektedir. Bu bozuklukların ardından da ciltte aşırı yağlanma oluşur. Yağlanmanın ortaya çıktığı durumda ise sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Özellikle de hamileliğin 3. ve 4. aylarında ilaç kullanmak yasaktır, bunun yerine yapılması gereken şey düzenli cilt temizliği. Yağsız losyonlar ile yapılacak cilt temizliğinin ardından yine yağsız olan nemlendiricilerin kullanılması gerekir. Sivilceler hamileliğin belirli bir döneminde artış gösterdikten sonra, genelde kendiliğinden yok olacağından anne adaylarının bu konuda çok fazla endişelenmesine gerek yoktur.

  Ayrıca bu konuda siyah noktaları doğal yoldan geçirmek yazımızı okuyabilirsiniz.

 3. 3 Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?


  Gebelikteki hormonal değişiklikler sonrasında toplar damar duvarlarında gerilmeler oluşmaktadır. Bu gerilmelerin yanı sıra pek çok etken de varis oluşumunu tetikler. Varis oluşumunu engellemek adına anne adayının öncelikli olarak uzun süreli hareketsizliklerden kaçınması gerekir. Yürüyüş yapmak, çok sıcak suyla banyo yapmamak, gece uyurken bacakların kalp hizasından yukarıda tutulması varis oluşumunu engelleyebilecektir. Ayrıca sıcak havalarda yürüyüş ya da egzersiz yapıldıktan sonra ayaklardan başlayıp bacaklara kadar soğuk su uygulaması yapmak gerekmektedir. Varis oluşumunun başlamasının ardından eğer gerekli görülüyorsa, doktor kontrolünde varis çorapları kullanılabilir.

 4. 4 Hamileyken Tekrar Hamile Kalınır Mı?


  Normal bir gebelik sürecinde böylesine bir durum mümkün değildir. Ancak milyonda bir ihtimal olarak 2010 yılında Amerika’da böylesi bir durum meydana gelmiştir. Ülkemide de geçtiğimiz aylarda böyle bir durum yaşanmıştır. Bunun dışında yine oldukça uzak ihtimaller dahilinde iç ve dış gebelik aynı anda meydana gelebilmekte ve bu durum anne adaylarını şaşırtabilmektedir.

 5. 5 Doğum Stressiz Nasıl Yapılır?


  Konu doğum olduğu zaman anne adaylarının pek çoğunu bir korku kaplıyor. Doğum esnasında yaşanacak kasılmalar düşünüldüğü zaman daha doğum başlamadan anne adayları kendilerini kötü hissediyorlar. Ancak bunun önüne geçmek mümkün. Öncelikli olarak yapılması gereken şey, doğum kursuna katılmak. Burada süreç hakkında ayrıntılı bilgiler verilecektir. Doğuma anne adayının yakını olan birinin katılması, onun doğum anında yalnız kalıp korkmasını engeller. Doğum öncesinde doktora danışılarak yapılacak sıcak su banyosu, vücudun bu zorlu süreç öncesi dinlenmesine yardımcı olacaktır. Klasik rahatlama yöntemleri her kişide aynı etkiyi sağlamaz. Anne adayı kendini nelerin rahatlattığını keşfetmek için vücudunu dinlemeli ve doğuma kısa bir süre kala bunları başarılı bir şekilde uygulamalı. Böylece doğum esnasında tahmin ettiğinden çok daha az stresle karşılaşarak kolay bir şekilde doğumunu gerçekleştirmiş olur.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.