Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelik  mide bulantısı kimi anne adaylarında çok hafif şekilde ortaya çıkarken kimilerinde ise ciddi anlamda zorlu bir sürecin ortaya çıkmasına sebep olabilir.


Hamilelikte Neden Mide Bulanır ?

 

Hamilelik  mide bulantısı kimi anne adaylarında çok hafif şekilde ortaya çıkarken kimilerinde ise ciddi anlamda zorlu bir sürecin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Genel itibari ile mide bulantısı gebeliği 6. haftasında başlar ve 12. haftaya kadar sürebilir. Bazı kadınlarda çok daha uzun sürerken bazılarında ise hiç ortaya çıkmaz. Oluşan bu durumun kesin bir ayırt edici sebebi bulunmaz. Öyle ki bir kadının yaşayacağı iki farklı hamilelikte belirtiler farklı şekilde meydana gelebilir. Oluşan mide bulantısının temel nedeni hormon seviyelerinde oluşan değişimlerdir. Gebelik dönemi esnasında Beta HCG hormonu ve östrojen hormonu artış gösterir. Oluşan bu artışın sonrasında ise mide bulantısı sorunu ortaya çıkar. Ayrıca hormonal değişimler sonrasında kendini gösteren koku hassasiyeti de mide bulantısının kendini göstermesine neden olur.

 

Neler İyi Gelir?

 

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarının pek çok sebebi bulunur. Dikkatli olunduğu takdirde bu süreç çok daha az zorlu geçecektir. Mide bulantısının artmaya başlamasına neden olan yiyecekleri tüketmemek önemlidir. Bitki çayı tüketmek insanlar için önemli olsa da hamilelik döneminde bazı bitki çayları etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çok fazla mide bulantısının ortaya çıktığı durumlarda karanfil ve tarçın gibi oldukça hoş kokular veren baharatlar bulantının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Mide bulantısının bir diğer nedeni ise yanlış beslenmelidir. Yağlı gıdalar, abur cubur, işlenmiş ve hazır gıdalar mide bulantısının artmasına neden olabilir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar sağlıklı besinler tüketilmelidir. Gün içinde 6 öğün yemek tüketmek ve öğün aralarında kuru meyve ve kuruyemiş tüketmek de yine mide bulantısının oluşmasını engelleyecektir.

 

Hangi Durumlarda Korkmalıyım?

 

Anne adayını çok fazla zorlamayacak oranlarda mide bulantısı son derece normaldir. Fakat aşırı oranlarda kusmalar oluştuğu zaman vücutta yer alan hücre içi suyu ve dokularda azalmalar ortaya çıkar. Bu durum da tüm sistemleri oldukça ciddi anlamda etkiler. Sıvı elektrolit dengesinin bozulmaması adına çok fazla kusmaya başlandığı zaman hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmeli ve bu durumun neden meydana geldiği ile alakalı bilgiler elde edilmelidir.

 

Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar —> Bel Ağrısı

 Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar : Bel Ağrısı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.