Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar : Bel Ağrısı


 Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

 

Hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ağrılarının en büyük nedenlerinden bir tanesi, kuyruk sokumu, pelvis ve omurgaya binmekte olan yükü artması ve aşırı oranda yüklenme oluşmasıdır. Bununla beraber hamilelik döneminde salgılanmakta olan bazı hormonlar da bel ağrısının da içerisinde yer aldığı birbirinden farklı gebelik sorunlarına neden olabilir. Erken dönemlerde artış gösteren hormon düzeyleri eklemlerde enflamasyon ve hassasiyetin artmasına neden olabilir. İkinci trimester dönemi ile beraber bebek büyüyecektir. Bunun sonucunda ise pelvis ve kaburgalar genişler, bel bölgesindeki hassasiyet artar. Oluşan değişimler ile beraber ise kaslarda ortaya çıkacak kontraksiyonlar ve sinirlerdeki gerilmeler de yine bel ağrısına sebep olur. Relaxin isimli hormon ise hamileliğin yedinci ayı itibari ile artış gösterir. Bu durum bir yandan doğumun kolay gerçekleşmesini sağlarken diğer yandan ağrıların artmasına neden olur.

 

Neler İyi Gelir?

 

Oluşan bel ağrısının giderilmesi adına öncelikli olarak doğru şekilde oturmaya özen göstermek gerekir. Eğilirken mutlaka dizler kırılmalı ve omurga dik tutulmalıdır. Yük taşınması gerektiği zaman ise bütün ağırlık bacaklara verilmeli ve taşınan şey olabildiği kadar vücuda yakın tutulmalıdır. Yapılacak doğru ve düzenli egzersizler bel bölgesini güçlendirecek ve ağrının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz yapılırken aşırıya kaçmamak ve vücudu zorlamamak ise oldukça önemlidir. Her gün bol miktarlarda su içmek, hormonal değişimlerin etkisinin azaltılmasını sağlayacaktır. Fakat su içerken seyrek aralıklar ile bol miktarlarda su içmek gerekmektedir. Hamilelik döneminde aşağı seviyelerde yoğun hissedilen ağrı erken doğumun habercisi olurken şiddetli bel ağrısı ve buna vajinal kanamanın eklenmesi de yine önemli sorunların ortaya çıkacağı anlamına gelir.

 

Hamilelikte Doğru Oturuş Şekilleri

 

Hamileler otururken ayaklarını hafifçe yukarıda tutmaları önemlidir. Bele destek olacak uygun bir yastık ya da sırta destek olacak sandalye; bel ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır. Otururken sıklıkla pozisyon değiştirilmeli ve uzun süreler boyunca ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir. Eğer ki uzun süre ayakta kalınması gerekiyorsa, bir bacak küçük bir basamağın üzerinde dinlendirilmelidir. Böylece omurgaya binecek olan yük azaltılacak, bu da bel ağrısının çok fazla artmasını engelleyecektir.

 

Dış Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz :

 

Dış Gebelik Hakkında Merak Edilenler


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.