Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar : Göğüs Ağrısı

Hamilelik ve doğum sonrasında annelerin en fazla zorlandığı durumlardan bir tanesi, göğüs uçlarında ortaya çıkmakta olan yaralardır. Öyle ki kimi anneler var olan bu yaralardan ötürü bebeklerini emzirmeyi bırakma noktasına kadar gelebilirler.


 Hamilelikte Göğüs Yaraları Neden Olur?

 

Hamilelik ve doğum sonrasında annelerin en fazla zorlandığı durumlardan bir tanesi, göğüs uçlarında ortaya çıkmakta olan yaralardır. Öyle ki kimi anneler var olan bu yaralardan ötürü bebeklerini emzirmeyi bırakma noktasına kadar gelebilirler. Düşünülenin aksine bu durumun önüne geçmek mümkündür. Annelerin göğüs bölgesinde oluşan yaraların tek sebebi yanlış emzirme teknikleri değildir. Bununla beraber hassas bir cilde sahip olan anneler de bu dönemde göğüs yaraları ile karşı karşıya kalabilirler.

 

Emzirirken Göğüs Yaraları Nasıl Önlenir?

 

Emzirme sırasında göğüs bölgesinde tahriş ve yaraların oluşmasını engellemek adına mutlaka doğum öncesinde göğüs uçlarında yara oluşumunu engellemek adına gerekli olan bakımları yaptırmaları gerekmektedir. Düşünülenin aksine göğüs ucuna saf yağlar sürülmesi durumunda buradaki yaralar derinleşecek ve çok daha fazla acı verecektir.

 

Doğum Öncesi Bakıma Dikkat Edilmeli

 

Geçmiş dönemlerin aksine günümüzde artık anne adayları geçmiş dönemlere oranla çok daha fazla şanslı. Çünkü meydana gelmekte olan gelişmelerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonrasında emzirme dönemini hiç olmadığı kadar rahat geçirmiş olabilirler. Hamileliğin son iki aylık dönemine gelindiği zaman göğüs uçlarına sürülmeye başlanacak olan E vitamini, göğüs uçlarının nemlendirilmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak bu kremin kullanılması ile beraber göğüs uçlarında oluşacak olan yaralar ortadan kalkmış olacaktır. Düzenli olarak yapılacak bakım işlemleri ile beraber emzirme dönemi sorun olmaktan çıkacak, gerek anne gerekse bebek bu süreci oldukça keyifli bir şekilde atlatmış olacaktır.

 

Göğüs Bölgesinde Tahriş

 

Göğüs uçlarında meydana gelmekte olan tahrişin sebepleri çeşitli durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla tahrişin önüne geçilebilmesi adına öncelikli olarak nedenlerinin kesinleştirilmesi önemlidir. Tahrişlerin en büyük nedenlerinden biri yanlış emzirmedir. Bebeğin göğsün ucundaki areola bölgesini kavraması, tahrişlerin önüne geçecektir. Ayrıca emzirme sonrasında anne göğüs uçlarını bir süre havalandırarak rahatlatmalı, lanolin krem sürerek hafifçe ovmalıdır. Emzirme pedleri pek çok anne için kullanışlı olsa da meme uçlarındaki tahrişin çok daha fazla büyümesine neden olabilir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar %100 pamuklu sutyenler tercih edilmelidir. Böylece göğüs uçları çok daha iyi hava alacaktır.

 

Hamilelikte Bel Ağrısı :

 Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar : Bel Ağrısı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.