Hamilelikte Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Oldukça hassas bir dönem olan hamilelik döneminde anne adayının hamilelikte yanlış beslenme hususuna  dikkat etmesi oldukça önemlidir.


Hamilelikte Hangi Besinleri Tüketmekten Kaçınmalıyım?

 

Oldukça hassas bir dönem olan hamilelik döneminde anne adayının hamilelikte yanlış beslenme hususuna  dikkat etmesi oldukça önemlidir. Çünkü yanlış beslenme sonucunda hem anne ve bebeğe faydası olmayan besinler alınacak hem de gereksiz yere fazla kilo sorunu ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu durumu engellemek ise aslında oldukça kolay.

 

İçeriğinde Şeker Olan Besinlerden Uzak Durun

 

Şerbetli tatlılar, fast food, hamur işi, şekerleme, pasta tarzı yiyecekler bu dönemde fazla tüketilmemelidir. Bunun nedeni ise böylesi yiyeceklerin çok hızlı şekilde kilo alımına neden olmasıdır. Gebelik döneminde ortaya çıkabilen şeker hastalığı da göz önünde bulundurulduğu zaman yenilen yiyeceklere gereken özenin gösterilmesi çok daha önemlidir. Bisküvi, cips gibi hazır yiyecekler yerine mümkün olduğu kadar leblebi, ceviz, badem, fındık, ev yapımı patlamış mısır ve yufka cipsi tercih edilmelidir. Rafine şeker tüketmek yerine çikolata miktarına özen göstermek şartı ile yüksek oranda kakao içeren çikolatalar tercih edilmelidir.

Hiçbir Ürün Çiğ Tüketilmemelidir

 

Çiğ et, çiğ köfte gibi yiyecekler de gebelik döneminde uzak durulması gereken yiyecekler arasında kendine yer buluyor. Çünkü bu yiyecekler parazit, katkı maddesi ve enfeksiyon kaynağı olabilirler. Bunlarla beraber sosis, salam ve sucuk gibi yiyecekler de yine bu dönemde uzak durulması gereken yiyecekler arasında kendine yer buluyor. Ayrıca tam pişmemiş yumurta ve mayonez de yine enfeksiyon kaynağı olabileceği için uzak durulması gerekenler içindedir.

 

Konserve ve Az Pişmiş Deniz Ürünleri

 

Konserve olarak hazırlanmış deniz ürünlerinde ağır metal içeriği olabilmektedir. Bunun yerine ise taze ve mevsiminde balıklar tüketilebilir. İstiridye, midye, karides tarzı çiğ ya da az pişmiş kabuklu deniz ürünleri zehirlenmeye neden olmalarının yanı sıra bu besinler doymuş yağ ve metal oranı yüksek yiyeceklerdir.

Bitki Çayları Dikkatli Tüketilmeli

 

Normalde rahatlıkla kullanılan yeşil çay, hem kan sulandırıcı hem de kafein içerikli olduğu için gebelik döneminde uzak durulması gereken bitki çayları arasında yer alır. Ayrıca ada çayı da ilaç etkileşimi olduğu için önerilmeye bitki çaylarıdır. Bunların yerine kuşburnu, elma ya da ıhlamur tarzı bitki çayları tercih edilebilir.amileli

 

Hamilelikte sık rastlanan Ağrılar –> Göğüs Ağrısı

Hamilelikte Sık Rastlanan Ağrılar : Göğüs Ağrısı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.