Hangi Hastalıklar Göz Ağrısına Neden Olur?


Hangi Hastalıklar Göz Ağrısına Neden Olur?

Herkesin tahmin edebileceği üzere günümüz yaşantısında göz ağrısı ile karşılaşan insanların sayısı artmaktadır. Bunlar gerek geçici seçenekler olsun gerek kalıcı seçenekler olsun, gereken zamanda müdahale edilmezse çok daha derin sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Görme organımız olan gözümüz, insan vücudunun baş bölgesinde bulunduğu için bazı etkenler sadece göz değil diğer çevre etkenlerin tetikleyicisi olarak ta karşımıza çıkabilir. Buna örnek verecek olursak, diş ağrısının bile yer yer göz ağrısına sebebiyet verebileceği bilinmektedir. Sık sık kafa ağrıması, çatlaması şeklinde değerlendirebileceğimiz ağrılar da aynı zamanda göze vurabilmektedir.

Göz Ağrısını Tetikleyebilecek Çevresel Etkenler

En basitinden ele alacak olursak, fazla ışığa maruz kalmak göz ağrılarına sebep olan en büyük etkendir. Karanlık ortamda kullandığınız yüksek ışık yayan telefon, bilgisayar gibi elektronik aletler kısa vadede olmasa da uzun vadede oldukça zarar verir. Bu yüzden ya ekran ışığını ayarlamak ya da gece kullanıyorsanız bunu aydınlık bir odada gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Doğrudan akla gelmeyecek seçeneklerden birisi de bazı insanların soğuğa karşı olan hassasiyetidir. Kişinin gözlerinde sulanma, batma, ağrı, acı gibi etkenler görülüyorsa bu seçenek te değerlendirilmelidir. Bir de kişilerin ceyeranda kalma durumu aynı şekilde bir sonuç ile karşılaşmalarına neden olabilir.

Göz Ağrısını Tetikleyebilecek Hastalıklar

Migren: Herkeste görülmüyor olsa da bunu yaşayanlar bilirler ki, en kuvvetli baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kişinin iki gözünde de ağrıya sebep olabilmektedir.

Sinüzit: Sinüsler üzerinde gerçekleşen bir enfeksiyondur. Gözün arka kısmında oluşur ve tedavi edilmemesi halinde ağrılara sebep olur.

Glokom hastalığı: Mide bulantısı ve baş ağrısı ile birlikte görüş kaybı gibi sonuçları bulunur. Nedeni ise göz içinde gerçekleşen bir baskı halidir. Anlık gerçekleşebilir. Bu yüzden de dikkat edilmeli ve acil önlem alınmalıdır.

Optik Nörit: Gözün beyne bağlanan kısmındaki sinirlerde meydana gelen bir iltihaptır. Göz ağrısının yanında görüş kaybına da sebebiyet verebilir.

Blefarit: Göz kapağının yanında yağ bezeleri bulunur. Bu bezelerin herhangi bir nedenden ötürü iltihaplanması ve enfeksiyon kapması halinde göz ağrısı belirtileri ortaya çıkar.

Genel olarak göz problemleri asla hafife alınmamalıdır. Belirtileri gördüğünüz andan itibaren uzmanlara görünülmesi gereklidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.