Hangi Hastalıklar Kulak Ağrısına Neden Olur?


Hangi Hastalıklar Kulak Ağrısına Neden Olur?

Hemen hemen herkesin başına gelebileceği Kulak Ağrısı problemleri altında yatan hastalıklar ve diğer etkenler sonucu kişilerde duyma sorunu, yanma, batma hissi, tıkanıklıklar gibi pek çok soruna neden olabiliyor. İlk karşılaşıldığı durumdan itibaren ciddiye alınmazsa farklı durumlar ile karşılaşılabiliyor.

Kulak ağrısına neden olan durumlar bazen içsel etkenli bazen de dışsal etkenli olabiliyor. Dışsal etkenli olabilecek durumlar, diğer bir adıyla travmatik durumlar olarak adlandırılıyor. Uçak yolculuğu ve dalış yapan kişilerde kulaklarda bir basınç etkisi oluşabiliyor. Bu durum tabi bazen kendiliğinden geçtiği gibi bazen de yutkunmayla geçebiliyor. Ancak bir de uzun süre geçmeyen ya da fark edilmeden tetikleyici bir unsurla karşımıza gelen ağrılarda mutlaka bir uzmana danışılması gerekiyor.

Kulak Ağrısına Sebep Olan Enfeksiyonlar

Dış Kulak Enfeksiyonu

İsminden de anlaşılacağı üzere dış kulak yolunun ıslanması sonucu kurulanmadan sürekli olarak nemli kalması halinde dış kulak enfeksiyonlarının da oluşma ihtimali artıyor.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Genellikle çocuklarda rastlanılan bu durum, üst solunum yolları enfeksiyonlarını takip eden bir orta kulan enfeksiyonuna dönüşebiliyor. Nezle, grip gibi durumların ardından gerçekleşen kulak ağrılarına akıntı, ateş ve işitme kaybı da eklenebiliyor.

Diğer Hastalıkların Kulak Ağrısını Tetiklemesi

Kulak, insan vücudunda baş bölgesinde bulunduğu için, kulak dışı baş ve boyun bölgesindeki ağrıların da kulak ağrılarına sebep olabileceği bilinmektedir. Bunlardan biri de yansıyan ağrıdır. Kulağın duyu sinirlerinin diğer ağırlarla birlikte tetiklenebileceğini düşünürsek baş ve boyun bölgesinde oluşabilen farklı bir tür ağrı aynı zamanda kulağa da etki edecektir.

Yine baş ve boyun çevresinde tümoral bir hastalık bulunuyorsa, bunun belirtileri yansıyan ağrı olarak karımıza çıkabilir. Bu konuda dikkatli olunmalı ve ciddiye alınmalıdır.

Kişilerin diş ve diş eti hastalıkları, gırtlak sorunları, boğaz ve genizdeki hastalıklar, deri hastalıkları, çene eklemi bozuklukları gibi problemler de kulağı tetikleyen etkenlerden bazılarıdır.

Nöraljiler

Duyu sinirlerinden kaynaklı bazı kulak hastalıklarından biri de, kulağa ani ağrının girip ani olarak gitmesi. Yani anlık durumlarda gerçekleşir.

Zona Hastalığı

Bir viral enfeksiyon türüdür. Zona diye bilinir ve Herpes Zooster virüsü ile olur. Bu enfeksiyon, dış kulağa ve kulak kepçesine yerleşerek kişide ağrılara neden olabilir. Kızarıklık, kaşıntı ve baş dönmesi gibi sonuçları bulunur.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.