Havuz mu Daha Riskli Yoksa Deniz mi?


Sağlığımız için Hangisi Daha Az Risk Doğurur?


Malum yaz aylarının kavurucu sıcakları ile boğuşuyoruz. Özellikle bu yaz mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar insanları bunaltıyor bu nedenle denize kıyısı olan şehirlerdeki insanlar denize akın ederken diğer şehirdekiler ise çözümü havuzlarda buluyor. Peki, bu sağlık açısında risk barındırıyor mu, ne gibi önlemler almalıyız ve en önemli soru olan havuz mu yoksa deniz mi kirli sorusuna cevap arayacağız.

  • İlk olarak şunu bilmekte fayda var havuzlar kesinlikle daha kirlidir.
  • Yapılan araştırmalara göre havuzlarda bulaşan bakteri oranı denizlerde bulaşan bakteri oranından çok daha fazla ve klorlamalar bu oranı biraz azaltsa da yine de oldukça zararlı.
  • Çok kişinin kullandığı yüzme havuzlarında yüzen kişinin burun florası, deri bakterileri, genital bakteriler, idrar yolu hastalıkları havuzdaki suda bulaşabiliyor.
  • Bu tehlike en çok çocuklar için geçerlidir. Özellikle hassas olan bünyeleri havuzlardaki bakteriler için son derece müsait. Bu noktada sadece bakteriler değil aynı zamanda sudaki klor miktarı da önemli aksi halde aşırı klor yüzünden deri hastalıkları, kızarıklık, yanma gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

  • Yukarıdaki maddelerden anlaşılacağı üzere havuzlar denizlerden çok daha kirlidir. Eğer deniz ve havuz arasında seçim yapmanız gerekiyorsa denizi tercih edin çünkü denizlerin kendi dezenfektasyon özellikleri vardır. Daha az bakteri bulaşır.
  • Eğer Havuzda yüzecekseniz kalabalık olmayan ve temiz olduğundan emin olduğunuz havuzları tercih edin.
  • Havuza girmeden önce duş alıp bone takın ve öyle girin çünkü en sık mantarlar yayılmaktadır.
  • Özellikle bayanlar bu bakterilere yakalanmada da fazla risk altındadırlar. Bu noktada havuz sonrası iyice kurulanmalıdırlar.
  • Kesinlikle havuz suyu yutulmamalıdır. Yutma sonucunda Criptosporidyum, kolera, tifo, giardia, E. Coli, hepatit A ve E. Leptospira denen bateriler bulaşabilir bu bakteriler kişide ilk olarak kanama ve daha sonra sarılığa dönüşebiliyor.

  • Eğer sizde veya çocuğunuzda ishal belirtisi varsa kesinlikle havuza girmeyin. Bu hem size hem de havuzda yüzen diğer kişilere zarar verebilir. Ayrıca çocuğunuzu sudan çıkarıp sık sık tuvalete götürmeniz oldukça faydalı olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.