IMEI kayıt ücretleri 500TL oldu!


IMEI kayıt ücretleri 500TL oldu!

Yurt dışından telefon getirenlere bomba gibi bir haber. Yeni çıkan karara göre artık yurt dışından telefon getirenlere ek masraf çıkacak. Bu masraf telefonlara ne kadar bir yük bindirecek? En çok getirtilen telefonlar üzerinde nasıl bir fiyat farkı olacak?

Yurt dışından telefon getirenler dikkat! Yeni gelen karar uyarınca telefonlara yeni harç masrafı eklendi. Eskiden 170 lira gibi bir ücret ödenirken artık bu fiyat 500 lira olacak. Vatandaşlar artık yurt dışından getirecekleri telefonlar için pasaport üzerine ek bir masraf daha olacak.

Ülke sınırları dışından getirilen telefonlar normalde 120 gün süre ile kullanıma açıktır. Bu süre boyunca kayıt yaptırmayanlar daha sonralarında telefonlarının iletişim etkileri kesilir. Bu cihazların IMEI numarasına sahip olarak kayıt altına alınması gerekiyor. Bunu ise kişiler e- devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Tek yapılması gereken e- devlet üzerinden giriş yaparak bir form doldurmak ve kayıt işlemini tamamlamak. Aynı şekilde yabancı uyruklular da Abone Kayıt Merkezlerie giderek bu işlemi halledebiliyorlar.

6 Yıllık Fark

Daha önceki yıllara baktığımızda; örneğin, 2012 yılında kayıt ücreti daha 100 liraydı. 6 senelik bir zaman sonra bu harç ücreti tam olarak %400 ‘lük bir artışa ev sahipliği yaptı. Daha 100 lira harç ücreti olduğunda yurt dışından getirilen o sene içindeki telefon miktarı 828 bin dolaylarındaydı. En son kayıt 2015 yılında alındığında ise toplamda 6 senelik bir zaman diliminde yurt dışından Türkiye’ye getirilen cihaz sayısı 5.4 milyon olarak belirlendi.

Son zamanlarda ülkedeki doların amansız yükselişi telefon kullanıcılarının da oldukça belini bükmüştü. Hal böyle olunca telefonları yurt dışından getirmek daha karlı hale geldi. Hem Türkiye içindeki vergiler de oldukça çoktu. Ancak bu sefer de Türkiye içerisindeki ekonomik devamlılık sekteye uğradı ve yurt dışına da rağbet çoğalınca harç fiyatları arttı.

Karda Mıyız?

Harç eklentisi ile yapılan fiyat farkı hesaplamasında, eskiden ABD’den getirilen telefon Türkiye’den alınacak telefona göre %34 karlı hale gelirken, şuan ki durumda bu oran %29’lara kadar düştü. Yani hala karda mıyız? Burası biraz tartışmaya açık bir konu…


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.