İnsanları Acı Çekerek Öldüren 10 Bakteriyel Hastalık


Henüz ilaçlar keşfedilmeden önce ve ağrı kesiciler yokken bakteriyel enfeksiyonlar dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile tehdit edip yok eden nedenlerden biriydi. Fleming henüz penisilini keşfetmeden önce insanlar sadece küçük bir sıyrık sonucu bile hayatını kaybedebiliyordu. Neyse ki o günler geride kaldı demek için erken.

Bakteriyel enfeksiyonlar tüm gelişmiş tedavi yöntemlerine rağmen hala can alabilecek seviyedeler ve ilaçlara karşı direnç gösterebiliyorlar. Günümüzde ilaçlar ile tedavi edilemeyen ve binlerce insanın ölümüne yol açan enfeksiyonlar var. Bizde bu yazımızda insanlar için acı verici ölüm demek olan bazı bakteriyel enfeksiyonaları ele aldık.

 1. 1 Hemorajik Kolit


  Özellikle kötü ortamdan alınmış hayvan etlerinden ve kirlenmiş sudan bulaşan bu bakteriler bağırsaklara yerleşerek burada gelişmeye ve çoğalmaya başlar. İlerleyen zamanda tedavi edilmez ise kanlı ishallere daha sonra ciddi dehidrasyona, böbrek hasarına neden olur ve acı bir ölüm gerçekleşir.

 2. 2 Kızıl Ateş


  Özellikle 18 ve 19’uncu yüzyılda adeta bir katil olan bu hastalık yüzbinlerce çocuğun ölümüne neden oldu. Kızıl ateş, boğaz ağrılarına, kalp sorunlarına, böbrek problemlerine neden olarak ölümle sonuçlanmaktadır. Şimdilerde ise antibiyotikler ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

 3. 3 Tüberküloz


  Mısır mumyalarında yapılan incelemelerde bile tüberküloz görülmüştür ve çok eski bir hastalık olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalıktan dolayı hayatını kaybeden en meşhur kişi Franz Kafka’dır. Hastalık kanlı öksürük, kilo kaybı, solunum güçlüğü gibi sorunlar yaratır.

 4. 4 Tetanoz


  Eski zamanlarda bu hastalığa sırıtan ölüm adı verilmiştir ve hasta kişi acı çekerek hayatını kaybetmektedir.

 5. 5 Meningokok Menenjit


  Sinir sistemi enfeksiyonu olan hastalık beyinde ve omurilikte hasara neden olmaktadır. Afrika’da oldukça yaygındır.

 6. 6 Şarbon


  Aslında bu hastalık son yıllarda bomba yapımında da kullanıldı. Bu hava yoluyla iletilebilir ve kişinin yavaş yavaş ölümüne yol açar.

 7. 7 Leptospirosis


  Bu hastalık en çok ABD’de görülür ve hayvan idrarından insana bulaşır. Hiçbir belirtisi yoktur ve ölümcül olabilmektedir.

 8. 8 Sifiliz


  Yine ABD’de yaygın olarak görülen bu hastalık tıpkı AİDS gibi cinsel yol ile bulaşmaktadır. Hastalık ilerlediğinde ilk olarak grip gibi belirtiler gösterir daha sonra saç dökülmesi, baş ağrısı ve karaciğer iltihabı gerçekleşerek hastanın ölümüne neden olur.

 9. 9 CLostridium Difficile


  Bu hastalık bakteriler bağırsaklara yerleştikten sonra normal bakterileri ezer ve ciddi bir iltihaba yol açarak bağırsakların şişmesine neden olur sonrasında acılı bir ölüm gerçekleşir.

 10. 10 Nekrotizan Fasiit


  Et yiyen bakteri olarak bilinen bu bakterilerin şakası yoktur. İlk olarak ABD’de görülen hastalık dokuya ve altta yatan yapılara bulaşarak dokunun ölmesine neden olurlar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.