İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?


İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?

İşkur nedir? İşkur İşbaşı eğitim programı nedir? İşkur işbaşı eğitim programı koşulları neler? İşbaşı eğitim programlarından yararlanma şartları nelerdir? İşkur İşbaşı eğitim programına nasıl katılmak?

İşkur sağladığı fırsatlar ile işsizliği en az noktaya indirmeye çalışmakla birlikte kalifiye eleman ihtiyacına yönelik iş başı eğitim sistemini getirmiştir. İstihdam üzerine önemli bir yenilik olmak üzere işsizlere de bir umut kaynağı olmuştur.

İşkur İş Başı Eğitim Programı Nedir?

İşsizlerin kuruma kayıtlarını yaptırmasının ardından hem deneyim edinmeleri hem de geçmişte aldıkları teorik eğitimlerini meslekler aracılığıyla uygulamaya dökmesi ve çalışma ortamlarına uyum gösterebilmesi amacıyla düzenlenmektedir. Kısacası, işsizlerin kendi mesleklerinde yeterlilik düzeyine erişebilmeleri üstüne de tecrübe kazanabilmelerini amaçlamaktadır. Bu program dahilinde kişiler isterlerse işyerlerini kendileri bulabileceği gibi aynı zamanda bunu kurumdan da talep edebilirler. Sadece işsizler üzerine değil bir yandan da işverenler açısından da baktığımızda, istenilen vasıflara sahip katılımcı adaylarını bulabilir ya da İşkur üzerinden bunu talep edebilirler.

İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?

Programın asıl amacı işsiz olmak ve kuruma kayıtlı olmaktır. Bu program içerisinde yer alabilmek için en az 15 yaşını tamamlaması gerekmektedir. Kuruma kayıtlı işsiz olmak derken bunun içinde emekli olmamak gereklidir. İşveren kısmından kişilerin birinci ve de ikinci dereceden kan hışmı ya da eşi olmaması gerekir. Kişilerin işsiz olması şart yalnız bu durum işveren açısından, programa katılan kişinin 3 ay öncesine kadar işverenin bünyesinde çalışanı olmaması gerekir. Programın başlamadan önceki 1 aya ait olmak üzere, uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırmamış olması gerekmektedir. Son olarak iş ve mesleki danışmanlık hizmetlerinden de faydalanmış olmak gerekmektedir.

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak, engelli maaşı ile dul ve yetim maaşı alanlar, sosyal yardım, isteğe bağlı sigortalı sayılanlar ile ayrıca tarımsal faaliyetlerde bulunanlar da işkur’un sağladığı iş başı eğitim programından da faydalanabilirler.

Ayrıca, yine yukarıda belirtilen şartların uygunluğu ve devamlılığı olmak üzere herhangi bir engel durumu bulunmaksızın öğrenci kesimi de bu programın içerisine sahil olabilmektedir.

İşkur İş Başı Eğitim Programı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin 81 ilinde de bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile birlikte hizmet merkezlerine gidildiğinde istenilen zamanda başvuru yapılabilmekte ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.