İstanbul’da Koru Havası Almak Muazzam Güzellikte 7 Koru‘’İstanbul 7 tepe’’ diye meşhur bir tabir vardır hani. Biz de diyoruz ki ‘’İstanbul 7 koru’’. Şaka bir yana, henüz gezmediyseniz hayatınızda büyük bir boşluğu kapatmanın tam zamanı diyebileceğimiz, muazzam güzellikte 7 koru hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. İstanbul’da koru havası almak ömrünüzü uzatır diyor ve bu konuda oldukça ciddi olduğumuzun altını çiziyoruz.

 1. 1 Emirgan Korusu


  Emirgan Korusu, Avrupa yakasında, Sarıyer ilçesinin Emirgan semtinde yer alıyor ve ismini de anlayacağınız üzere buradan alıyor. Muazzam güzellikte olan bu koru bahar gelip lale zamanı çattığında ise rengarenk bir görünüme bürünüyor.

  İçerisinde Pembe Köşk, Beyaz Köşk ve Sarı Köşk olarak bilinen 3 güzel yapıya ev sahipliği yapan Emirgan Korusu’nun büyüleyici bir İstanbul manzarası var. Ayrıca yorulduğunuzda oturup soluklanabileceğiniz bank ve oturaklar da düşünülmüş. Hele bir de termosunuz ile içeceğinizi yanınızda getirdiyseniz keyfinize diyecek yok.

 2. 2 Yıldız Korusu


  Beşiktaş ilçesi sınırlarında bulunan Yıldız Korusu Avrupa yakasında ki bir diğer koru. İsmini ise yanı başında bulunan Yıldız Sarayı’ndan almakta. Korunun iki girişi bulunuyor. Aşağıdaki giriş Emniyet Müdürlüğü yanında yukarıdaki giriş ise İtfaiye Amirliği arkasında bulunuyor.

  46 hektar alana yayılan bu koru şehrin en büyük korusu olma özelliğine sahip. Koru her ne kadar geniş bir alana yayılsa da görülmeye değer bütün mekanları yürüyerek dolaşabiliyorsunuz. Korunun en çok ilgi gören mekanları ise Malta Köşkü ve Çadır Köşkü.

 3. 3 Fethi Paşa Korusu


  Fethi Paşa Korusu ise Anadolu yakasında, Üsküdar ilçesi sınırlarında bulunuyor. Tarihi ve muhteşem bir boğaz manzarasını kolları arasına almış bu koru içerisinde, Belediye tarafından işletilen sosyal bir tesis mevcut ve eşsiz bir mekanda uygun fiyatlarla çok güzel vakit geçirebiliyorsunuz.

  Fethi Paşa Korusu’nda olmazsa olmazlardan biri, bu tesiste yapacağınız lezzetli bir kahvaltı. Olmazsa olmazlardan bir diğeri ise Seyir Balkonunda Ortaköy’den Sarayburnu’na kadar uzanan o kusursuz manzarayı izlemek.

 4. 4 Cemile Sultan Korusu


  Yine Anadolu yakasında hatta Yine Üsküdar içerisinde yer alan diğer bir koru ise Cemile Sultan Korusu. Cemile Sultan anısına babası Sultan Abdülmecid tarafından satın alınıyor. Yakın tarihte Yunan asıllı bir armatör tarafından satın alınan koru belediye tarafından kiralanmış durumda.

  Ağırlıklı olarak özel gün ve düğün tarzı eğlencelere rezerve edilen, restoran türü mekanların bulunduğu bu koruyu da en kısa zamanda gezmenizi öneririz.

 5. 5 Küçük Çamlıca Korusu


  Anadolu yakasındaki bir başka mekan olan Küçük Çamlıca Korusu da adından anlayacağınız üzere Çamlıca’da yer alıyor. Oldukça doğal ve şık bir şekilde restore edilen koru içerisinde dilerseniz piknik yaparak eğlenebiliyor veya mevcut restoranlarda yemek yiyebiliyorsunuz.

  Koru içerisinde Topkapı Köşkü, Cihannüma Köşkü ve Sofa Köşkü olmak üzere 3 farklı köşk bulunuyor. Her köşk binasında kahvaltı ve yemek servisleri verilen bu koruda hayli hoş vakitler geçirebileceğinize eminiz.

 6. 6 Beykoz Korusu


  İstanbul Boğazı’nın sırt kısımlarında ve Anadolu yakasının en güzel ilçelerinden olan Beykoz sınırlarında bulunan koru ülkemizde yetiştirilmeyen, yurtdışından getirilmiş çok sayıda egzotik ağaca ev sahipliği yapıyor.

  Beykoz Korusu içerisinde ilginç bulabileceğiniz bazı mekanlar yer alıyor. Bu mekanlardan bazıları 2 adet büyük çaplı mağara, 5 adet havuz, 1 adet saray kalıntısı diyebiliriz. Ayrıca belediyeye ait tesis işletmesi olan restoranın lezzetli çeşitleri uygun fiyatlarla ziyaretçilere sunduğunu da belirtmek isteriz.

 7. 7 Mihrabat Korusu


  Yedinci ve son korumuz ise yine Beykoz’da yer alan Mihrabat Korusu. Boğaz Köprüsü’nü tam karşıdan gören ve geniş bir boğaz manzarası sunan Mihrabat Korusu’nu en az bir kez görmenizde fayda var diyoruz ve yazımızı burada noktalıyoruz.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.