İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan (Bölüm-5)İzmir’de gezebileceğiniz en güzel mekanları paylaşmaya devam ediyoruz. Şu anİzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan yazı dizimizin beşinci ve son bölümünü görüntülüyorsunuz. Henüz önceki bölümleri okumadıysanız; Bölüm-4‘ü okuyarak başlayabilirsiniz.

 1. 1 Pitane Antik Kenti


  Bergama ile Aliağa arasında bulunan antik kent İzmir tarihi açısından önemli mekanlardan biri. Yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan antik kentin yakınlarında otel ve pansiyonlar da bulunuyor.

 2. 2 Piri Reis Müze Gemileri


  İzmir Müze Gemileri veya İnciraltı Deniz Müzesi olarak da adlandırılan bu mekan İnciraltı İskelesi’nde bulunuyor. 2007 Temmuzundan bu yana hizmet vermekte olan müze ve civarı görmeniz gereken önemli mekanlardan.

 3. 3 Radyo ve Demokrasi Müzesi


  Radyo ve Demokrasi Müzesi Basmane içerisinde yer alıyor. Müze, şimdilerde telefonlarımızda bir uygulamadan ibaret olanradyoların ilk günden itibaren günümüze kadar geçirdiği evrimi sergiliyor. Çok sayıda radyoyu bir arada bulacağınız ilginç bir mekan.

 4. 4 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

  izmir-resim-heykel-muzesi.gif

  Konak Meydanı yakınlarında yer alan bu müze ise ünlü Türk sanatçılarının eserlerini sergilemekte. Müzede 406 tane resim, 44 tane baskı resim, 37 tane heykel ve 25 tane seramik eser bulunuyor. Ayrıca sanata ve sanat tarihine ait sayısız kitabı kucaklamış şirin bir de kütüphanesi mevcut.

 5. 5 Saint John Kilisesi


  Diğer ismi ise Aziz Yuhanna Kilisesi olan bu mekan Selçuk ilçesinde Efes Antik Kent yakınlarında bulunuyor. O dönemlerin en ihtişamlı yapılarından biri olarak biliniyor. İlgi görmesinin sebeplerinden biri ise İncil yazarı olan St. John’un mezarının bulunduğu kilise olması.

 6. 6 Saint Polycarp Kilisesi


  Bu kilise ise Konak’ta Akdeniz Mahallesi’nde yer almakta. Roma idarecileri tarafından inancından vaz geçirilmeye çalışılıp sonuç alınamayınca 23 Şubat 155 yılında Roma Stadyumunda yakılarak infaz edilen, sonralarda ise Aziz ilan edilen İzmir Psikoposu Saint (St.) Polycarp anısına 1625 yılında inşa edilmiştir.

 7. 7 Selçuk Kalesi


  Aziz Yuhanna Kilisesi’nin yakınlarında bulunan kale, tepenin en hakim noktasında yer almakta. Bizans zamanından kalma duvarları bile bulunan kale görmeniz gereken tarihi mekanlardan biri diyebiliriz.

 8. 8 Şirince Kasabası


  Maya takvimine göre 2012 yılında kopacak olan kıyamette en güvenli yerlerden birinin bu kasaba olacağı iddiaları ile gündeme gelen kasaba hayli ilgi görmüş durumda. Genelde konak türü evlerden oluşan bu kasaba, adı gibi şirin mi şirin.

 9. 9 Teleferik


  Teleferik, İzmir Balçova’da bulunuyor. Kabinli teleferiklerle yüksek bir noktaya çıktığınız bu mekanda İzmir seyri yapabileceğiniz gibi mangal şöleni de yapabiliyorsunuz.

 10. 10 Urla Yarımadası


  Urla İzmir’in tatil mekanı olarak bilinen ilçelerinden. Çok sayıda koya ev sahipliği yapan bu yarımadada, kiralayabileceğiniz küçük bir tekneyle bile harika vakit geçirebileceğinizden şüpheniz olmasın.

 11. 11 Varyant


  İzmir’in eski mekanlarından olan Varyant denize karşı bir tepede ve hayli keskin virajları bulunuyor. Otomobil ile ulaşılmayan bazı noktalara yürümeyi göze alırsanız şayet eşsiz bir manzara ve müthiş birkaç fotoğraf karesi sizi bekliyor olacak.

 12. 12 Yedi Uyuyanlar Mağarası


  Efes Antik Kenti içerisinde bulunan meşhur bir mağara. Eshab-ı Kehf (Yedi Uyuyanlar) olarak anlatılan hikayeyi bilirsiniz. İnançlarından ötürü cezalandırılmak üzere aranan 7 genç Hristiyan ve 1 de köpeğin olduğu o grubun 300 senelik uykuya daldıkları mağaranın burası olduğu ileri sürülüyor. Gerçekten görülmeye değer muhteşem mekanlardan biri olduğunu bilmenizi isteriz diyoruz ve İzmir turumuzu burada sonlandırıyoruz.

  Sizlere İzmir’i didik didik edebileceğiniz geniz bir liste sunan İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan isimli yazı dizimizin sonuna geldik. Benzer konularla aynı adreste buluşmak üzere. İzmir'in gezilecek diğer adreslerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

  İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan (Bölüm-4)

  İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan (Bölüm-3)

  İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan (Bölüm-2)

  İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 50+ Güzel Mekan (Bölüm-1)Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.