Kadınlarda Yumurta Kalitesini Artıran Doğal Besinler Nelerdir?


Kadınlarda Yumurta Kalitesini Artıran Doğal Besinler Nelerdir?

Her kadın doğurganlık ihtimalini artırabilmesi için sağlıklı ve kaliteli yumurtaya ihtiyaç duyar. Bunun için de yeme içme alışkanlıklarının düzene girmesi ve diğer zararlı alışkanlıklarından kurtularak geleceğe emin adımlarla devam etmelidir.

Kadınlarda doğurganlığın mümkün olabilmesi için sağlıklı yumurtalara sahip olması gerekmektedir. Bunun için de haliyle sağlıklı bir vücudu ve bunu takiben sağlıklı bir yaşamı olması gerekmektedir. Ancak gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak sağlık koşulları ihmal edildiğinde bu durum haliyle doğurganlığı azaltan faktörlere de dönüşebilmektedir.

Neler Doğurganlığı Azaltır?

Bunu genel olarak 3 etapta açıklayabiliriz. Dengeli beslenmemek, vücuda zararlı toksinlerin yerleşmesi ve diğer fiziksel ve psikolojik etkenleri sayabiliriz. Bu saydıklarımız aslında sadece doğurganlığı değil genel olarak insana zarar veren 3 ana etkendir. İnsanın yaşam dengesinde bir kısım faktörler ters gittiği zaman, doğrudan ya da dolaylı olarak diğer etkenler de azar azar zarar görmeye başlar.

Günlük hayatta herkes istediği yaşam koşullarında ya da rahat iş koşullarında çalışamaz. Tabi bu durum yaşantısını da etkiler. Sinir stres gibi baş faktörler kişilerin en başta yemek düzenini sekteye uğratır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bireyler de güne tam performanslı başlayamaz. Kısacası gördüğünüz gibi bir zincir, geride kalan tüm zincirleri etkiler.

Yumurta Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapmalı?

İşin içine sağlık faktörü girdiği zaman hemen hemen her yerde aynı şeyden bahsedilir; Dengeli beslenme. Bu faktörü yerine getirmeden yazının devamında yer alacak faktörleri yerine getirmeniz size çok bir fayda sağlamayacaktır. Ancak her bakımdan kendinize bakıyor iseniz ve daha da takviye yapmam gerekiyor diyorsanız, şimdi faydasını görebilirsiniz.

Öncelikle hayvansal gıdalar her zaman tavsiye edilir ve tavsiye dışında da mutlaka tüketilmesi her manada faydalı olacak yiyeceklerdir. Bunların içerisinde başta süt ve süt ürünleri yani yoğurt, kaymak, mümkünse yağlı peynir tüketiminizi artırabilirsiniz. Böylece kalsiyum ve protein açısından zengin olan besinler ile hücresel aktiviteleri hızlandırabilirsiniz.

Başta marul, ıspanak,  brüksel lahanası, karalahana gibi sebzeleri oldukça baş ucunuzda bulundurun. Demir ve folik asit içeriklerini oldukça depo edin ve bunları besin değerlerini kaybetmeden tüketebilmek için mümkün olduğunca haşlanmış olarak hazırlamaya çalışın.

Uzmanlara göre demir, folik asit, D vitamini, B12, omega-3, kolin, inositol, A vitamini, E vitamini, değerlerine sahip olan besinleri bu dönemlerde tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Takviye Olarak Neler Yapılmalı?

En başta bahsettiğimiz 3 kriter vardı. Bu kriterlerden ilkini yukarıda saydık. İkincisine gelecek olursak sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan acilen kurtulmanız gerekmektedir. Sigaranın içerdiği nikotin, yumurtalar için tam anlamı ile zehirdir. Yani diğer etkenlerden yumurtaları sağlıklı tutacağım derken bir taraftan da zehirlemeniz doğru olmayacaktır.

Ayrıca, bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirebilir ve vücudun sıvı ihtiyacı dışında zararlı maddelerin de çabuk atılmasını sağlayabilirsiniz.

Ve gelelim son maddeye. Bu madde içeriğince stres kelimesini kesinlikle hayatınızdan çıkarın. Sevmediğiniz işlerle uğraşmayın. Ya da mecbursanız daha esnek davranın. Hiç olmadı severek yapın. Kendinize iyi davranın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
2
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
1
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
2
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
2
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.