Kalıcı Dövme Vücut İçin Zararlı mı?


Kalıcı Dövmeler Vücudumuzda Ne Tür Etkilere Yol Açar ?

Günümüzde her ne kadar acayip şekillerde işlense de aslında dövme binlerce yıldır insanlık tarihinde izleri bulunan bir gelenektir. Tabi kimse dövme yaptıracağı sırada bunu düşünmez. Geçmiş zamanla modern zaman arasındaki dövmeler arasında küçük bir fark var oda acı çekmeden yapılabilir olmasıdır.

1-Kalıcı Dövmeler Deri Altına Nüfuz Eder

Eğer orijinal ve kaliteli dövme yaptırmaya karar verdiyseniz ve acemi bir dövmeciye denk geldiyseniz muhtemelen dövmeniz 1 saate hazır olur ancak usta bir dövmecide yaptırıyorsanız bu değil 1 saat günlerce sürebilir. Eğer dövme deri üstüne yapılırsa ki çoğu böyle olur bunun kalıcı olması neredeyse imkansızdır bir süre sonra dövme bozulur ve yavaş yavaş kaybolur ancak başarılı deri altı dövmeleri ömrünüzün sonuna kadar bozulmadan kalabilir. Tabi 100 yaşını geçmediğiniz sürece. Bu dövmeler derinin altına dakikada 3.000 kadar iğne saplar ve hücrelere boyayı enjekte eder. Bu tarz dövmelerin sağlıklı ortamda yapıldığına emin olmalısınız.

2-Bağışıklığımız Dövmeyle Savaş Halindedir.

Vücudunuza yaptığınız her değişiklik bağışıklık için bir savaş alanıdır ve dövmede bunlardan biridir. Deri altına enjekte edilen boyalara karşı vücudumuz makforaj hücrelerini harekete geçirerek dövme yapılan bölgeye yollar. Bu makrofajlar deride iğneler sonucu açılan deliklerin iltihaplanmasını önlemeye çalışır. Vücudun her neresinde olursa olsun iltihaplanmalara karşı görevli olan hücreler, deri altına işlenen enjekte edilen boyaları emmeye çalışarak temizlemeye çalışır. Tabi bu emme sonucu boya vücutta kalır ve kalıcı hale gelir.

3-Dövme Yapılan Bölgeye Göre Acı Hissi Neden Artar?

İnsan vücudunun çeşitli noktaları diğer yerlere göre daha hassastır ve dövme yaptırırken daha da acı çekmenize neden olur. Özellikle boyun, sırt bölgesi, dirsekler ve ayaklardır. Buralara dövme yaptıracak arkadaşlara şimdiden bol çığlıklar diliyoruz. Başta dirsekler olmak üzere bu denli acı veren neden ise kemik ve deri arasında et olmamasıdır. Şöyle düşünün sadece bir kereliğine o iğne kemiğinize değiyor?  Dizlerde de durum pek farklı değildir açıkçası yazarken bile ürperdim diyebilirim. Bu bölgeler gibi koltuk altı ve eller de size bolca acı çektirecektir.

4-Güneş Yanığı Ve Dövme

Kimse uzun süre güneş altına kalıp yanmak istemez ve bu kimsenin başında vücudu dövmeli olanlar gelir. Çünkü güneş yanığı sonrası yanık bölgelerdeki kabuk soyulur eğer çok yanmışsa daha fazla deri soyulacaktır ve bu da demek oluyor ki dövmeleriniz de solacaktır.

5-Dövme Sonrası Vücudun Kendini Toparlaması

Diyelim istediğiniz dövmeyi yaptırdınız size göre artık her şey tamam ve geriye dövme ile hava atmak kaldı. Ancak bir durum daha var ve bu sizi dövme yapmaktan daha da zorlayacak. KAŞINTI. Şiddetli kaşıntı hissedeceksiniz ve bu hissi bastırmak için elinizden bir şey gelmeyecek. Bunun nedenini vücudun kendini iyileştirme çabası olarak gösterebiliriz. Bu kaşıntı hissi ile beraber ağrılar da yaşanacak ve dövme yapılan yerde kabuk tutacak, kararmalar olacak ve siz bunu temizlemeye çalışacaksınız.  Zaten acı verici olan işlemden sonra tahriş yaşanacak, kaşınma ve yanarcasına yüksek ateş olacaktır. Bunları geçirdikten sonra dövmenin üzerindeki kabuk atılmaya başlayacak ve kaşıntılar oluşacak.  Açıkçası bu dövme yaptırırken ki acıdan daha beter olacak. Dayanamayıp kaşırsanız dövmeniz bozulacak, kaşımazsanız sinir krizi geçireceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.

6-MRI Çektirmek?

Her mürekkep türünün kendine ait maddeleri vardır ve kırmızı renk mürekkebinde de demir oksit bulunmaktadır. Ve bu maddeler hastalık sırasında çekilen röntgenlerde de müdehale edebilmektedir. Ancak mesele sadece buda değil çok daha korkunç olan derinin altına işlenen dövmeler bir süre sonra mıknatısa dönüşebiliyor. Sonuçları oldukça tehlikeli ve bazı durumlarda ikinci hatta üçüncü derece yanıklar meydana gelebilmektedir.

7-Dövme Patlamaları Neden Olur?

Dövme patlamaları nedir diye soracak olursak dövme yaptıran birçok kişi cevabı veremeyecektir. Dövme patlamaları yapılan dövmedeki boyaların belirlenen sınırlardan çıkıp derinin altında yayılmasıdır. Bu anlamda dövme yapılırken kullanılan aletler oldukça önemlidir.

8-Dövmeyi Lazer İle Temizlemek

Açık konuşalım şimdi bir anlık hevesle yaptıracağınız dövmeden birkaç yıl sonra pişman olacak ve sildirmeye çalışacaksınız. Bazıları bunu üzerine başka dövme yaparak çözerken bazıları ise lazer temizlemeyi düşünmektedir. Lazer temizlemede cihazın başına Q başlık eklenir ve küçük iğneler yardımıyla temizlik başlar. Bu yöntemde oldukça küçük ve hassas olan Q başlık içindeki iğne derinin altına girer ve boyayı sıvılaştırır gerisini vücut halleder.

9-Dövme Çıkarma Kremi İşe Yarar Mı?

Bu soruyu soranlar için cevap unutun kremi. Dövme çıkarma kremi sadece deri yüzeyini temizler ama sizin dövmeniz zaten derinin altındadır o yüzden boş yere para vermeye gerek yok.

10-Dövmenin Arkasındaki Bilim Gerçeği

Ta ilk insanlardan beridir süregelen dövme işlemi kimi topluluklarda statü, kimilerinde güzellik kimilerinde ise aidiyet hissi için yaptırılmaktaydı. Yapılan bir başka araştırmaya göre 5300 yıl önce yaptırılan dövmeler sağlık amacıyla yaptırılmaktaydı. Araştırmanın devamında sırt bölgesinde çok defa üst üste yapılan dövmeler başta karaciğer olmak üzere dalak ve safra kesesinde bulunan hastalıkları yavaş yavaş iyileştirdiği tespit edilmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.