Kalpte Ağrı Neden Olur? Her Kalp Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Midir? Kalp Ağrısı Sebepleri Nelerdir?


Kalpte Ağrı Neden Olur? Her Kalp Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Midir? Kalp Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Kalp ağrısı, genellikle kalp krizinin habercisi olabileceğinden, pek çok kişi bu problem ile karşı karşıya kaldığında tedirgin olur. Ancak her kalp ağrısının kalp krizi ile ilgili bağlantısı yoktur.

Hemen hemen her yaş grubunda kalp ve göğüs ağrıları problemi olmaktadır. Yalnız problem şudur ki göğüs ağrıları her zaman kalp ağrısı ile karıştırılabilir. Ve bu iki durumun birbirine tetikleme durumundan şüphe edilir. Bu durum belki genç yaşlar için bir evhamdır ancak yaş ilerledikçe her ne olursa olsun bu şüpheler artacaktır.

Göğüs ağrısının kalp dışında pek çok nedeni bulunur. Bunların en çok göze çarpanı ise üşütmedir. İnsanlar genç yaşlarında kendilerine çok dikkat etmedikleri için üşütme ile meydana gelecek göğüs ağrılarıyla çok karşı karşıya gelirler.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Ağrıları

Kalp ağrınız varsa bunun için internette yazılandan çok hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Çünkü burada her ne kadar teknik terim de yazsak yine de bunu sizin anlamanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca bazı belirtiler çok yönlüdür. Mesela bir göğüs ağrısı kalp krizi tetikleyicisi de olabilir, kas sıkışması ve strese bağlı başka nedenler de olabilir.

Kalp ağrıları içerisinde, kalp zarı iltihabı, kalp kası iltihabı, mitral kapak prolapsusu, zatürre, göğüs zarı iltihabı, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları olabilir.

Kalp Ağrıları Kalp Krizinin Habercisi Midir?

Her kalp ağrısı tabi ki de kalp krizi habercisi değildir. Belirtilerine bakacak olursak yüzde sekseni genel ağrılardır. Yani kesinlikle bu kalp krizidir demek doğru olmaz. Sadece bu durumu yaşayanlardan bildiğimiz ölçüde, krizin yaşanmasında kolların verdiği sinyaller yüksek. Yani ağrı ile birlikte sağ ya da sol kolda uyuşmazlık varsa işte o zaman doktora görünmenin tam sırasıdır. Bu durumlar kesinlikle hafife alınmamalıdır. Bunların dışında uzmanlara göre kalp krizini bir ay öncesinden haber ettiğini düşündükleri bazı belirtiler bulunur. Bu belirtiler solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, yorgunluk, dermansızlık, grip ve soğuk algınlığı, baş dönmesi ve soğuk terleme olarak nitelendirilebilir.

Yine öneri olarak acil kalp krizi senaryolarında şansınız varsa bir adet aspirin yutulması önerilir. Bunun %23 oranında ölüm oranını azalttığı belirtilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.