Kanser Hastalığının En Yaygın 20 Belirtisi


Kanser hastalığında en yaygın görülen 20 belirtiyi bu yazımızda sizler için derledik.

1-Sebebi Bilinmeyen ve Tekrarlayan Yüksek Ateş

Herhangi bir viral enfeksiyon olmaksızın ortaya çıkan ve sürekli kendini tekrar eden ateş, lösemi, lenfoma gibi kanser hastalıklarında sık karşılaşın belirtiler arasına girmektedir.

2- Halsizlik & Yorgunluk

Sürekli halsizlik hali, çabuk yorulma keyifsizlik gibi belirtiler de yine kansızlığa neden olan lösemi gibi kanser türlerinde görülebilen belirtiler arasında yer almaktadır.

3-Sık Tekrarlayan Baş Ağrıları

Özellikle beyin tümörlerinde çok şiddetli baş ağrıları, baş ağrılarına eşlik eden bulantı ve kusma gibi şikayetler tümörün kafa içerisindeki basıncı arttırması ile beraber görülebilir.

4- İştahsızlık & Kilo Kaybı

Özellikle bir anda gelişen iştahsızlık hali ve son 6 aylık dönem içerisinde toplam vücut ağırlığının %10’undan fazlasının sebepsiz kaybedilmesi pek çok kanser türünde oluşabilir.

5- Yaraların Geç İyileşmesi ve Deride Değişiklikler

Vücutta deformasyona bağlı olarak ortaya ya da kendiliğinden ortaya çıkan ve iyileşmesi çok uzun süren yaraların kanser belirtisi olabileceği gibi deri üzerinde simetrik olmayan farklı ebat ve renklerde ortaya çıkan lekeler veya vücutta bulunup büyüyen benler cilt kanseri belirtisi olabilir.

6- Sebepsiz Kanamalar

Bir dış etkene bağlı olmadan gelişen küçük kırmızı şekilli cilt ve ağız içerisinde oluşan kanamalar lösemi belirtileri arasında geçmektedir.

7-Vücuttaki Şişlikler Kabarıklıklar

Özellikle koltuk altı, ense, boyun gibi lenf nodlarının olduğu bölgelerdeki şişlikler lenf kanseri gibi kanser türlerinde görülebileceği gibi pek çok kanser türünün erken ve geç evrelerinde vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan şişlikler görülebilir.

8- İnatçı Ağrılar

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan inatçı uzun süre geçmeyen, ara ara geçip tekrar başlayan, istirahat ya da egzersiz sırasında ortaya çıkabilen ağrılar kanser belirtisi olabilir. Ağrının çıktığı yer kanser türü hakkında bilgi verebilir. Örneğin omuz ya da göğüste görülen ağrılar akciğer kanseri habercisi olabileceği gibi karında görülen ağrılar safra yolları gibi kanser türlerinde görülebilir.

9- Göğüs Bölgesinde Ortaya Çıkan Anomaliler

Göğüs bölgesinde ortaya çıkan kitleler, meme ucundan gelen akıntı, memenin içeri doğru çekilmesi, memede kızarıklık veya yaralar, memede ödem gibi anomaliler göğüs kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

10- İnatçı Öksürük

Sürekli devam eden inatçı öksürük ve balgam gibi şikayetler akciğer kanserinde görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

11- İdrar veya Dışkılama Sırasında Görülen Kan

Böbrek veya idrar kesesinde ortaya çıkan tümörlerde idrar sırasında kan görülebilir. Ayrıca kolon kanserinde de dışkıda kan görülebilir.

12- Gece Terlemesi

Bazı kanser türlerinde geceleri uyku halindeyken farklı şiddette terlemeler ortaya çıkabilir. Bu terlemeler genellikle ortam sıcaklığına bağlı olarak ortaya çıkmaz. Özellikle lenfoma, böbrek, prostat gibi kanser türlerinde gece terlemeleri görülebilir.

13- Sık Sık Hastalanmak

Sürekli kendini tekrarlayan, zor iyileşme gösteren grip, nezle, mantar gibi enfeksiyonal hastalıklar bağışıklık sistemini düşüren lösemi gibi kanser türlerinde ortaya çıkabilmektedir.

14-İdrar ve Dışkılama Değişimi

İdrar yaparken ağrı, daha az ya da normalden daha fazla idrara çıkma mesane veya prostat kanseri gibi kanser türlerinde görülebilirken, uzun sürek kabızlık ya da ishal gibi dışkılama alışkanlığında veya dışkı hacminde değişiklikler de kolon kanseri gibi kanser türlerinde ortaya çıkabilir.

15- Boyun Bölgesinde Kitle

Boyun bölgesinde ortaya çıkan kitleler trioit kanserinde ortaya çıkabildiği gibi lenfoma da da görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

16- Ağız İçinde Anomalilikler

Ağız içerisinde ortaya çıkan ve kolay iyileşmeyip, sık sık kanayan yaralar, ağızda beyaz veya kırmızı renkli anomalilikler, ağızda kabarık, tahriş olmuş alanlar ağız kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

17- Ses Kısıklığı Yutkunmada Zorluk

Gırtlak kanseri gibi kanser türlerinde seste kısıklık, yemek yerken yutkunmada zorluk görülebilir. Özellikle uzun süren bir türlü iyileşmeyen inatçı ses kısıklıkları.

18- Nefes Almada Zorlanma

Nefes almada güçlük, zorlanarak nefes alma tam nefes alamama gibi belirtiler akciğer kanseri gibi kanser türlerinde görülebilir.

19- Vajinada Anomalilikler

vajinada kanama, anormal kokuya sahip vajinal akıntı, pelvik bölgesinde ağrı gibi şikayetler rahim ağzı kanseri gibi kanser türlerinde görülebilir.

20- Erkek Üreme Organında Anomalilikler

İdrar yaparken zorlanma, meni ya da idrarda kan, sertleşme problemleri, kasıklarda rahatsız bir his, boşalma sırasında ağrı, idrarın çıkış kuvvetinde düşme gibi belirtiler prostat kanseri gibi kanser türlerinde görülebilir.

Unutmayın, yukarıda yer alan belirtiler binlerce farklı hastalıkta da görülebilen belirtiler olmaktadır. Hastalık hastası olmamanız dileğiyle, sağlıklı günler dileriz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.