Kanserden Korunma Yolları Kanserojen Yiyecekler


Birtakım önlemler ile kanserden korunmak son derece mümkün. Günümüz şartlarında en tehlikeli hastalıklardan biri olan kanserin insanda yol açtığı zararlar oldukça büyüktür. Yaşantımızda yer alan yaşam şartları, kullandığımız araçlar ya da yediğimiz gıdalar olmak üzere her noktada bizlere tehlike saçan etkenler bulunmaktadır. Her ne kadar bunları hayatımızdan çıkaramıyor olsak ta bunların bilincine vararak kendimize dikkat etmemiz bizlerin oldukça yararına sonuçlanacaktır. Burada yazımıza öncelikle dikkat edebileceğimiz gıdalar üstünden giriş yaparak, kaçınmamız gereken noktaları ele alacağız.

 1. 1 Kanserojen Madde Taşıyan Gıdalar


  Konserve Ürünler: Konserve kaplarının üzerinde Bisfenol-A (BPA) dediğimiz bir ürün bulunmaktadır. Bu ürün fareler üzerinde denenmiş ve onların genetik yapısını değiştirdiğini kanıtlamıştır. Konservelerin yanı sıra termal kağıt, plastik eşya ve bir çok diş kompozitinde BPA bulunur. Bu yüzden olabildiğince sofranızda katkı maddesi içermeyen gıdaları tüketmenizde fayda olacaktır.

  Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar: GDO olarak ta adlandıracağımız bu gıdalar içerisinde bulunan bazı kimyasallar, gıdanın görsel açıdan zenginleşmesini sağlayarak aslında bizlere ne kadar çok zarar verdiğini ilk etapta anlamamız oldukça zordur. Yapılan testlerde artık bunların zararlı olduğu bilinmekle beraber uzun vadede ne gibi zararlı etkilerin olabileceği konusunda henüz bir bilgiye sahip değiller.

  Beyaz Un: Bozulmalara karşı dayanıklaştırmayı hedefleyen ve raf ömrünü uzatmaya yönelik nitrat gibi koruyucu maddeler içermektedir. Sonuçta kanser gibi etkilerin yanı sıra hücresel düzeyde epey çok zararı bulunmaktadır.

  Ayrıca kanserojen katkı maddeleri hakkında bilgi sahibi olmak için sıralı listeye sahip yazımızı mutlaka okuyun.

 2. 2 Kanserden Korunma Yolları


  Tütün Ürünlerinden Kaçınmak: Tütün ürünlerini kullanın ya da kullanmayın, duman etkisinde kalıyor olsanız bile başta akciğer olmak üzere ağız, boğaz, böbrek ve pankreas gibi noktalarda kanser riskinizi artırmış olursunuz.

  Alkolden Uzak Durun: Alkolün hücre yapısına zarar vererek uzun süreli kullanımında kansere sebep olduğu bilinmektedir. Hatta ister temizlik ürünü olsun ister gıda ürünü olsun, alkollü her türlü üründe bu etkiyi görmek mümkün. Bu yüzden kanserden uzak durmak istiyorsanız, alkolden de uzak durmalısınız.

  Sahip Olduğunuz Kilonuzu Dengede Tutun, Aktif Olun ve Sağlıklı Bir Diyete Sahip Olun: Kilonun dengede kalması kişinin fit olmasının yanı sıra dengede tutması için gerekli sağlıklı beslenmeyi ve sporu ihmal etmeden yapabilmesi ile alakalıdır. Düzenli beslenmek ve fiziksel aktivitelerin düzenli yapılıyor olması kişinin kansere yakalanma ihtimalini de azaltacaktır.

  Düzenli Muayene Olun: Bazı kanser türleri başlangıçta kendini hissettirmeyebilir. Zaman geçtikçe belli bir noktaya gelen hastalık düzeyi daha sonrasında önlem alınması için geç kalınmış olabilir. Bu yüzden belli zaman aralıklarıyla düzenli olarak sağlığınıza baktırın.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.