Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?


Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Oldukça çok duyduğumuz ancak çok ta tabirlerini ve farklarını bilmediğimiz bankacılık terimlerinden olan kar payı ile faiz kelimeleri, parasını değerlendirmek isteyenler için ne anlama gelir? Kar payı ile faiz arasındaki fark nedir gibi sorularla kafanızın karıştığı şu günlerde gelin biraz detaylı inceleyelim.

Faiz

Hepimiz faiz kelimesini hayatımızın pek çok noktasında görmüş ve duymuşuzdur. Özellikle kredi çekileceği zaman ilk önce banka faizlerine bakar ve kendimize uygun olanını seçeriz. Faizi biraz açacak olursak ilk önce TDK tanımına göre ‘’ Ekonomi işletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kar, getiri, ürem, nema ‘’ şeklinde tanımlanmaktadır. Genel bir tanım olarak ta satın alma gücünün vade ile birleştirilmesi ve bunun başkalarına aktarılmasıdır. Kısacası paranın kira bedelidir. Bu bedel de kendi içerisinde basit faiz, bileşik faiz, akdi faiz, temerrüt faiz, yasal faiz ve dönemsel faiz olmak üzere 6 farklı gruba ayrılmaktadır.

Kar Payı

Eminiz ki, faiz kelimesini duyduğumuz kadar kar payı terimini bu kadar işitmemişizdir. Diğer adıyla temettü dediğimiz kar payı, şirketlerin yıllık faaliyetleri sonrasında elde edilen dönem net kar üzerinden bu şirkette bulunan kar ortaklarının sahip oldukları paylara göre dağılımıdır. Sanırım biraz karışık oldu. Siz bir şirketten, şirketin dağıttığı hisse senetlerini aldığınızı düşünün. Örneğin %10 hisse senedi aldınız. Şirkette yıl sonunda bir miktar net kar’a ulaştı. Sizin elinizde bulundurduğunuz %’lik dilime göre net paradan miktar alıyorsunuz. Kar payı dediğimiz bu.

Peki ama faiz ile kar payı arasında nasıl bir fark bulunur?

Faiz ile Kar Payı Arasındaki Farklar?

  • Faizde siz belli bir finansal değere sahip olmanız gerekir. Kar payında ise şirkete ortak olma olarak ifade edilebilir.
  • Faizde vade sonunda elde edilecek gelir beli iken, kar payında şirketin istikrarına göre bu değişebiliyor.
  • Faize parasını yatıran bir kişinin zarar etme ihtimali kar payına göre oldukça düşüktür.

Kısacası; faizde siz yatırdığınız parayı korursunuz, ötekisinde şirketin dalgalanması ile inişli çıkışlı bir kar zarar durumunuz olur. Sabit bir gelirden bahsedilemeyebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.