Kilo Vermeye Engel Olan Faktörler


Kilo Vermeye Engel Olan  Faktörler

Genellikle kış aylarından başlayan ve yaz dönemine gayet ince ve fit girmek isteyenlerin ilk başvurduğu noktalardan biri olan kilo verme yöntemleri, bazı kişilerde olumlu etki gösterirken bazılarında ise istenilen etkiyi göstermemektedir. Bunun altında yatan sebepler hastalıklar ve uygulanan yöntemlerin yanlışlığından kaynaklanmaktadır. Aşağıda sunulacak maddelerin göstermiş olduğu etken çizgisinde, kendinizde yaşayabileceğiniz sorunların olup olmadığını karşılaştırabilir ve buna göre önlem ve çözümlerinizi geliştirebilirsiniz.

Hastalıklar ve Kilo Verme Problemleri

  • Tiroid Hormonları: Hormonların yetersiz çalışması sonucu, vücutta su tutumu, kas ağrısı, kabızlık, adet düzensizliği, ödem ve kilo alımı gibi problemler ortaya çıkabiliyor.
  • Polikistik Over Sendromu: %7’lik bir kısmı genç bayanlarda görülen ve tedaviye karşın yüzde oluşan sivilceler, tüylenme artışı, adet düzensizliği gibi belirtiler gösteren bu durum kişide önüne geçilmez bir kilo alımına da neden olabiliyor.
  • Böbreküstü Bezleri: Bezlerin fazla çalışması ile aşırı kortizol salgılanması kişide şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, insülin direnci, tüylenme artışı, adet düzensizliği gibi problemlere yol açtığı gibi kilo artışına neden olabiliyor.
  • İnsülin direnci: İnsanda sürekli açlık hissiyatı, bedende sürekli yorgunluk ve halsizlik hali ve sonucunda karaciğer ile göbek yağlanmasının görüldüğü bir durum.
  • Reaktif Hipoglisemi: Karbonhidrat tüketimine bağlı olarak vücutta sersemleme, halsizlik, uyuklama, çarpıntı ile baş gösteren bu durum, karbonhidrat alımında bir sakinleşme göstermekte ve aynı durum kişide tatlı ihtiyacını artırdığı için kilo alımını arttıracaktır.
  • Kansızlık (Anemi): Kişinin sahip olduğu durumdan ötürü, karşılaştığı, b12 eksikliği, uyku hali ve bitkinlik gibi durumlar metabolizmayı da yavaşlatacağından ötürü, kişinin kilo vermesini yavaşlatacaktır.
  • Menopoz: kadınların ilerleyen yaşlarda görülmeye başlayan ve östrojen azalmasına bağlı olarak kişide çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik ve depresyon gibi olaylar kişide metabolizmasının yavaşlamasına ve daha az enerji harcanmasına yol açmaktadır.
  • Besin İntoleransı: Gıda intoleransının yağ yakımında da önemli olduğu göz önünde bulundurulmalı. Bazı kişilerde özellikle süt ve Glütene karşı intolerans durumu söz konusu olabilir. Eğer durumdan şüpheleniyorsanız 1 hafta kadar uzak durabilir, arada test yaptırabilir ve emin olduktan sonra farklı çözüm seçenekleri sunabilirsiniz.
  • Yoğun Stres: yoğun ve kronik stres, kortizol hormonlarının salgılanması anlamına gelir. Dolayısıyla kan şekeri yükselir ve yağ yakımı daha da zorlaşır.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.