Konkordato Nedir? Şirketler Neden Konkordato ilan Eder?


Konkordato Nedir? Şirketler Neden Konkordato ilan Eder?

Konkordato nedir? İflas erteleme nedir? Şirketlerin konkordato ilan etmesindeki sebepler nedir? Konkordato ilan etmek domino etkisi yaratır mı? Konkordatonun şirketlere faydası nedir? İflas erteleme ile konkordato arasındaki fark nedir?

Büyük ya da küçük ölçekli şirketler her zaman büyümek için sürekli borç içerisine girerler. Daha yüksek yatırım yapmak ve hacimlerini genişletmek amacıyla hedeflerine ilerlemek için borç alıp ar-ge yaparlar. Ancak gerek şirket içi gerek şirket dışı ekonomik çalkantılar sıcak paranın girişini engellediği zaman istikrar kaybolmaya başlar. Bu durum gerçekleştiğinde hem gelişim durur hem de şirkete giren sıcak para da azaldığı için dış borç ödenmez hale gelir. Bu durumda ise şirketler iflas eşiğine gelirler.

Konkordato Nedir?

Şirketlerin ekonomik olarak gelir ve giderlerinin düzenden çıkması sonucu dış borçlarını ödeyememeleri sonucu iflas noktasına kadar ilerleyebilirler. Bu durumda şirket ya iflas edecektir ya da iflası erteleyecektir. Aslında iflas erteleme dediğimiz de konkordatodur. Hukuki bir işlemdir. Diğer bir adıyla borçların tekrar yapılandırılması anlamına gelir.

Domino Etkisi

Şirketlerin büyüğü ya da küçüğü olmaz. Bu durum aynı ekonomiyi sağlayan esnafın ya da şirketin birbirinden ayrılamayacağı gibi. Küçük ya da büyük olsun ekonomik işleyiş bir zincirden ibarettir. Zincirin herhangi bir parçası kırılsın ya da kopsun, olan tüm ekonomiye olur. Bir şirket aynı zamanda diğer ufak ya da büyük şirketlerin de gelir kapısı demektir. Haliyle birkaç şirketin bu yola başvurması devamında bir domino etkisi yaratacaktır ve bu durum kaçınılmazdır.

Şirketler Neden Konkordato İlan Eder?

Konkordatonun bir iflas erteleme olduğundan bahsettik. Yani borç yapılandırması. Ancak bu yapılandırma tam olarak ne oluyor ve şirketlere daha ne gibi faydaları bulunuyor?

Borç yapılandırmasında alacaklıların pek çoğuyla bir masada anlaşma yapılır. Bu anlaşma gereğince borçlandığı kişiler var olan para miktarının bir kısmı ile anlaşır. Yani borcun bir kısmı ödenir ve geriye kalan kısmı silinir. Bu borcu da borçlu olan kişi var olan tüm mal varlığı ile kapatır. Böylece yüklü masraftan kurtulur.

Bunların yanı sıra konkordato ilan eden bir şirket, diğer bir deyişle de devlet güvencesi altına girmiş oluyor. Çünkü borçlu olan şirket, borçlarının tahsil edilmesi amacıyla ya haciz ile karşılaşacak ya da mal varlığı ipotek altına alınacak. Ancak konkordato ilan edilirse bankaların borçlu üzerinde bir etkisi kalmıyor. Bahsettiğimiz gibi herhangi bir ipotek işlemi gerçekleşmiyor ya da haciz ile karşı karşıya kalınmıyor. İşte bu nedenle konkordatoyu şirketlerin neden bu kadar çok istediğinin bir özetidir bu.

İflas Erteleme ile Konkordato Arasındaki Fark?

İflas erteleme işi konkordato başladığından bu yana rafa kalmıştır. Mart 2018’den bu yana çok daha göz önüne gelen konkordatonun, şahıs şirketi ve ya kooperatif olarak başvuru yapıldığı gibi iflas erteleme de yalnızca anonim şirketler başvuru yapabiliyordu.

Yani iflas erteleme ile konkordato arasında fark olsa da artık yerine geçtiği için aynı mantığa uyarlanabilecek bir sistem gibi görülmeye başlandı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.