Konut Kredisi Çekerken Sizi Bekleyen Masraflar

2018 yılı içerisinde kamu bankaları yüzde 1'in altında bazı özel bankalarda bu değerlere yakın faiz oranları ile konut kredisi kampanyaları yaptılar. Bu kampanyalarla canlanan ev piyasası beraberinde  "Ev alırken masraflar nelerdir ?"  sorusunu da akla getirmiştir.


Ev Satın Alacakları Bekleyen Masraflar 

2018 yılı içerisinde kamu bankaları yüzde 1’in altında bazı özel bankalarda bu değerlere yakın faiz oranları ile konut kredisi kampanyaları yaptılar. Bu kampanyalarla canlanan ev piyasası beraberinde  “Ev alırken masraflar nelerdir ?”  sorusunu da akla getirmiştir. Daha önce banka sicil kaydı kara liste denilen bir durum yaşadı iseniz  tekrar kredi notunuzu öğrenmenizde fayda olacaktır.

 

Ev kredisi çekmeyi planlayan insanlar haliyle ev için gereken paranın haricinde daha ne kadar masraf edeceklerini bilmek istemektedir.

konut-kredisi-masraf
Konut kredisi işlemleri esnasında karşınıza çıkacak masraflar şunlardır 

 

  • En Tanıdık Masraf : Dosya Masrafı:  Son zamanlarda geçmişe dönük çektiğiniz kredilerde sizden alınan dosya masraflarını geri alabildiğimizi biliyoruz. Bankalar şu anda ihtiyaç kredilerinde bu masrafları almıyorlar . Fakat konut kredisinde maalesef halen kredinin binde 5’ini geçmeyecek şekilde dosya masrafları talep edebiliyorlar. Örnek: 200.000 TL’lik bir konut kredisinde masraf : 1000 TL

 

  • Konut Ekspertiz Ücreti: Konut kredisi veren bankaların çoğu evin değerinin yüzde 80’ine kadar kredi vermekte bazı bankalarda yüzde 70’lere kadar vermektedir. Peki bu rakamlar nasıl belirleniyor ? Bu değerler evin satış rakamı değil , bankaların anlaşmalı olduğu expertiz firmalarının göndereceği experlerin ev için belirledikleri rakamlara göre belirlenir ve bankalarda bu rakama göre yüzde 70 yada yüzde 80 oranında kredi verirler. 2018 yılında expertiz ücretleri 700 ile 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

 

  • Hayat Sigortası: Bankaların kredi çekerken yaptıkları işlemlerden biri de genelde kredinin ödeneceği ilk yılın sigorta masrafını sizden almak olacaktır. İlk yılın zorunluluğu vardır. Sonraki yıllarda bu sigortayı yapmak sizin insiyatifinizdedir.

 

Hayat sigortası masrafı mesleğiniz, yaşınız ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösterir. 100 ile 500 TL arasında bir değerdir.

 

 

  • Konut Deprem Sigortası: Zorunlu bir masraftır. Kredi çekerken bu masraf ilk seferinde sizden kesilir. Sonraki yıllarda kendiniz yapmak zorundasınız. Bu masraf evin metre kare cinsinden büyüklüğü ile ortaya çıkmaktadır. Ortalama masraf 100-200 TL civarlarındadır.

 

  • Ev İpotek Tesis Ücreti: Siz eviniz için kredi çektiğinizide o evin kredisi bitene dek ev bankaya aittir. Bu ipotek işlemlerinin de masrafı vardır. Krediniz bittiğinde ipoteği kaldırabilirsiniz. Ortalama 200 TL civarında bir masraftır..

.

  • Erken Kapama Tazminatı: Bu masraf sadece ev kredisi belirlenen zamandan önce krediyi kapatmak isteyenlerden alınır. Bu yüzde 1 ile 2 arasında değişen oranlardadır.

 

 

  • Emlakçı Komisyonları: Eğer evi emlakçı aracılığı ile alıyorsanız bu size satış bedelinin % 3-4 ü kadar size ekstra bir masraf anlamına gelmektedir. Örnek : 200.000 TL’lik bir ev alıyorsanız 6.000 ile 8.000 TL arasında ek bir masraf sizi beklemektedir.

Pazarlık kabiliyetinize bağlı olarak bu masrafı biraz daha düşürme imkanınız var tabi ki.

 

  • Evin Tapu Masrafları: Yapılan son düzenlemelere istinaden 31 Ekim 2018 tarihine kadar tapu masrafı yüzdesi % 1,50’e indirilmiştir. Bu masraf tapu dairesi tarafından alınmaktadır.

 

Konut Kredisi Masraflar Tablosu

 

Konut kredisi masrafları Masraf Tutarı
Kredi tahsis masrafı (Dosya Masrafı) Çekilen Kredi miktarı  binde 5 oranında alınan masraftır.
Ekspertiz Masrafı 2018 yılı itibari ile ortalama 700 -1000 TL arasında bir masraftır.
Konut Sigortası 2018 yılı itibari ile senelik  100 – 200 TL arasında bir masraftır.
Hayat Sigortası Masrafı Bu masraf değişkenlik gösterir. Kişinin yaşı geliri ve kredi tutarına göre değişir. Ortalama 200 TL civarı bir masraftır.
DASK Zorunlu Deprem Sigortası Primi 200.000 TL’ye kadar olan ev için 100-300 TL arası bir masraftır.
Konut İpotek Tahsis Ücreti 2018 yılı itibari ile 200 TL civarında bir masrafır.
Erken Ödeme Cezası (Masrafı) Burda bazı hesaplamalar vardır. Kalan taksit sayınız 36 ayı geçmiyorsa borcun % 1, kanal taksit 36  ayı geçiyorsa % 2 si kadar erken ödeme cezası vardır.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.