Kramp Girmesi Hakkında Merak Edilen 6 Önemli BilgiVücudun belirli bölgelerini etkisi altına alıp, uyuşma hissi yaşatan kramp olayı hakkında merak edilen 6 önemli bilgi.

 1. 1 Kramp Nedir?


  İnsan vücudunun tamamında kaslar bulunmaktadır. Vücutta yer alan kas sayısı ise yaklaşık 640 tanedir. Bir gün içerisinde pek çok kere kasılıp gevşeyen kasların ani ve hızlı bir şekilde kasın bir bölümü ya da tamamını ağrılı bir şekilde kasılıp sertleşmesine kramp adı verilmektedir. Genellikle gece vakitleri ortaya çıkan krampların pek çok farklı nedeni bulunabilir. Hamile kadınlar, yaşlı kişiler, vitamin ve mineral eksikliği olan kişilerde çok daha fazla ortaya çıkan kramp, bir anda kişiyi hareketsiz hale getirebilir.

 2. 2 Suda Yüzerken Kramp Girerse Ne Yapmalıyım?


  Su içerisinde yüzülürken ağırlıklı olarak kaval kemiğinin arka kısmında yer alan kaslara kramp girmektedir. Bundan dolayı da pek çok kişi boğulma tehlikesi geçirir. Çünkü krampın meydana gelmesi sonrasında kişinin dengesi bozulur ve suda yüzememeye başlar. Böylesi bir durumda öncelikli olarak kişinin paniğe kapılmaması gerekiyor. Kramp girmemiş diğer ayaktan yardım alarak bu ayak bilekten başlayarak aşağı yukarı hareket ettirilmeli. Yapılacak bu hareketler sonrasında kaval kemiğin ön tarafında yer alan açıcı kaslar başta olmak üzere, arka taraftaki kaslarda gevşemeler başlayacaktır. Kramp girmiş olan ayağa kesinlikle iğne batırılmamalı ya da el, sert bir cisim ile vurulmamalıdır.

 3. 3 Kramp Girmesi Nedir?


  Vücudun belirli bölgelerine giren kramplar genel olarak kasların hareket ettirilmesi esnasında ortaya çıkan kasılmalara benzer ancak bu kasılmalar şiddetli, istem dışı, uzun süreli ve ağrılı bir şekilde gerçekleşir. Bir kasın kişinin kendi hareketi ile kasları kasmadığı durumlarda kimi sinirler kasılmayı tetikler ve bunun sonrasında da kramp girmesi denilen olay meydana gelir. Kişilerin normal hareketlerini yapmaları esnasında meydana gelen sıradan kasılmaların sonrasında beyin bu bölgeye gevşeme sinyalleri gönderir. Kramp girmesi esnasında ise gönderilen bu sinyaller istenildiği gibi net değildir ve bundan dolayı da kaslar gevşemez.

 4. 4 Kramp Neden Girer?


  Kramp girmesindeki en büyük etkenlerin başında kasların gereğinden fazla kullanılması gelmektedir. Meslek icabı ya da spor esnasında kramp meydana gelir. Farklı bir pozisyonda uzun süreler boyunca oturmak ya da yatmak, yemek yedikten sonra yüzmek gibi nedenlerden dolayı vücuda kramp girmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü vücudun aşırı susuz kalması sonrasında sodyum eksikliği meydana gelecek ve yine kramp olacaktır. kanda magnezyum, potasyum ya da kalsiyum düşüklüğü sonrasında da kaslarda kramplar oluşacaktır. Diğer bir kramp türü olan gece kramplarında ise nedenler henüz belirlenememiştir.

 5. 5 Kas Krampına Ne İyi Gelir?


  Kramplar birkaç dakika sürebileceği gibi kimi zaman 10 dakikaya varacak sürelerde kendini gösterir. Bacak kramplarında ise krampın geçmesi sonrasında kaslar 24 saate varan süreler boyunca hassas kalabilir. Bacaklarda oluşan kramplarda kasları germe ve masaj yapma, sertleşmiş olan kasların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bilinenin aksine bu esnada ağrı kesici ilaçları kullanmak istenilen etkiyi vermeyecektir. Sürekli bir şekilde kramplar ile karşı karşıya kalan kişilerin düzenli olarak germe egzersizleri yapmalarında fayda var. Bu egzersizlerin genellikle yatmadan kısa bir süre önce yapılması, krampların azalmasına yardımcı olacaktır. Kramplara vitamin ya da mineral eksikliği sebep oluyorsa, doktor tarafından yapılacak incelemeler sonrasında buna uygun çözümler oluşturulur.

 6. 6 Hangi Kaslara Kramp Girebilir?

  Kramp denildiği zaman insanların akıllarına öncelikli olarak bacak bölgesi gelmektedir. Çünkü sıklıkla bu bölgedeki kaslarda kasılmalar meydana gelebilmektedir. Arka ayak asları, ön ve arka bacak kasları bu konuda ilk sıradaki yerini alır. Lakin düşünülenin aksine kollarda, karında ve elde de çeşitli nedenlerden ötürü kramp oluşabilir. Dolayısıyla kişilerin bu konu ile alakalı bilgi sahibi olması ve vücuda kramp girmesini engellemesi gerekmektedir.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.