Kredi Borcunu Ödememe Durumu ile Alakalı 5 Bilgi


Kredi borcunu ödeyememe konusunda insanların kafasını kurcalayan 5 önemli bilgi bu yazımızda sizlerle.

 1. 1 Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşılacak Sorunlar

  kredi-borcu-odenmezse-karsilasilacak-sorunlar

     Kredi borcu ödenmezse karşılaşılacak sorunlar son zamanlarda ödeme sıkıntılarından dolayı insanların araştırdığı konulardandır. Kredi borcunu geciktirme bazen çok farklı problemlere sebebiyet verebilmektedir. Kredi borcu ödenmediğinde eğer erteletme ya da bankanızın size sunduğu çözüme uymamışsanız genelde bankanız sizi icraya verebilecektir. Bu icra sonucunda sizin bankaya teminat olarak verdiğiniz ev, arsa gibi mülkiyetleriniz satışa çıkarılabilecektir. Bu satışa çıkarma işlemlerinden önce banka sizi arayarak yasal işlemin başlatılacağını haber verir eğer hala ödeme işlemlerini gerçekleştirmezseniz, banka yasal takibi başlatarak teminat olarak gösterdiğiniz mal varlığınızı satışa çıkarır. Banka bunu alacaklarını temin etmek için yapmaktadır. Bu işlemin gerçekleşmesi için bankanın yasal sürecini başlatması gerekmektedir.

 2. 2 Krediyi Ödeyemiyorsanız Ne Yapabilirsiniz?

  krediyi-odeyemiyorsaniz-ne-yapabilirsiniz

     Kredi borcunuzu eğer zamanında ödeyemeyecekseniz bankanıza giderek ne yapabileceğiniz hakkında bilgi almanız en doğrusu olacaktır. Kredi ödemelerinde oluşan gecikmelerde banka sizin teminat olarak gösterdiğiniz mal varlığınızı satışa çıkarabilir ya da sizi mahkemeye vererek hapis cezası isteyebilir. Ödeme gününüze iki üç gün kala kadar bankanıza haber vererek beraber bir çözüm yolu bulmanız daha doğru olacaktır. Ödeyemeyeceğinizi beyan ettiğiniz de banka borcunuzda yapılandırmaya giderek size ödeme için seçenekler sunar. Bu seçeneklerden birini seçerek yapılandırma sonucunda borcunuzu ödemeye devam edersiniz.

 3. 3 Kredi Borcu Yüzünden Nasıl Yasal Takip Başlar

  kredi-borcu-yuzunden-nasil-yasal-takip-baslar

     Eğer borçlu kişi bankanın yapılandırma olarak sunduğu çözümü kabul etmezse ya da yapılandırmış olduğu borcu tekrar üç ay kadar bir süre boyunca ödemezse borçlunun dosyası banka tarafından avukata verilir. Avukatta yasal süreci başlatır. Bu yasal süreçte haciz, maaşın bir kısmına el koyma, banka hesaplarının bloke edilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedeni bankanın kendi parasını güvence altına almak istemesinden kaynaklıdır.

 4. 4 Kredi Borcundan Dolayı Hapse Girilir Mi?

  kredi-borcu-odemezsek-hapse-girer-miyiz

     Kredi borcu yüzünden hapse girmek çok nadir olarak yaşanan bir durumdur. Ancak icra müdürünün de imzası olan tutanakta, borçlu kişi borcunu ödeyeceği taahhüt etmişse borçlunun hapis cezası alması gerçekleşebilir. Bu sebeple avukatın size gösterdiği belgeleri okumadan imzalamamanız gerekmektedir. Hapis cezaları genelde bu belgeleri okumadan imzalayan kişilerin borçlarını ödememeye devam etmelerinden kaynaklı gerçekleşmektedir. Her şeyde olduğu gibi icrada gelen avukatın verdiği belgeleri de okuyarak imzalamanızda fayda var. İmzayı attıktan sonra ben okumadım, beni kandırdılar gibi sözleri söylemenizin hiçbir faydası olmayabilecektir.

 5. 5 Bankaların Yasal Takip Sürecinde İzledikleri Yol

  bankalarin-borcluya-yasal-takibi

     Doksan gün boyunca ödenmeyen kredi borcunun dosyasını avukata vermekle işleme başlamaktadırlar. Bankalar otuz gün gecikmenin sonunda müşterilerine ihtarname göndermekteler. Banka bu ihtarnameyi kredi alırken belirttiğiniz adrese gönderecektir. Eğer bu ihtarnameler geldikten sonra yapılandırma yapmak isterseniz de bankalar yapılandırma yaparak çözüm sunmak için size yardımcı olacaktır. Kredi gecikme faizleri de tabi ki bu yapılandırma sürecinde hesaplanarak eklenmektedir. 

     Banka müşterisini avukata verdikten sonra, banka borçlu olan müşteriyi doksan birinci gün arayarak durumdan haberdar eder. İcra işlemleri doksan birinci gün avukata dosyanın ulaşmasının sonucunda yedi ile on gün arasında başlar. Bankalar avukata aktarılmış borçlar için taksitlendirme yaparak müşterilerine kolaylıkta sağlayabilir. Bankalar müşterilerinin rahat ödeyebilmeleri için kredilerinde yapılandırma yaparak kolaylık sağlayabilir. Bundan tüm müşterileri faydalanabilir. Sadece borcun ödenemeyeceğine dair bankanızla görüşerek yapılandırma istemeniz yeterlidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.